Web Tasarım
Web Tasarım
Web Tasarım

Web Tasarım

Kursistem İle Web Tasarım

Ancak İnternet e girmek orada var olmak için yeterli değildir. Zira tıpkı fiziksel piyasa da olduğu gibi. Dijital Evren de var olmann ana kuralı da, İster özel, İster tüzel kişiler bakımından olsun, Kendini, Yaptıklarını ve bundan sonra yapabileceklerini Dijital evren in diğer sakinleri ne yani, İnternet kullanıcılarına  ulaştıran bir WEB sitesi ne sahip olabilmektir.

               Web siteleri Yapısı, İçeriği, Konusu Ve Hedef kitlesi bakımından farklı özelliklere sahiptir. Bu nedenle de her web sitesi nin kendine özgü bir veri mimarisi, Dijital tehditlere karşı  kendini koruyan güvenlik mekanizması ve İçerik muhafaza alanı bu alana “domain1 de denir” bulunmaktadır.. Ancak Web sitesi tasarlamak için bazı temel bilgilere sahip olmak şarttır. Şimdi bu temel bilgileri kısaca hatırlayalım,

                 İnternette açılan her wb sitesi başlangıçta bir web tasarım projesi olarak tanımlanır. Web tasarım projeleri ise temel olarak iki türlü dür. Bunlar sırasıyla veri tabanı olarak  Dinamik ve statik Web tasarım projeleri olarak  Statik web siteleri weri tabanındaki bilgi yi “salt okunur” formatında barındırırken Dinamik tabanlı sitelerde veri etkileşimi esastır;  Yani Kullanıcının site içeriğine yorum, Dosyal anket ve program ekleyebilmesini sağlayan bir yapıya  sahiptir..           

               “Html” “Hyper Tech Langauge” Hareketli metin işaretleme dili; Peki nedir bu Html.. Örneğin, Nasıl ki bu satırları okunur hale getirmemizi sağlayan ve anlamlı cümleler ortaya çıkartan bir harf ve cümle grubu var ise. “Html” de de bilgisayarların veb sitesi içeriğini tanımlananı sağlayan bir dil söz konusudur. Kısacası, “Html” Web tasarım  dili nin alfabesi anlanına gelmektedir..

              Css. Css sayfaların görsel yapıları hakkında düzenleme yapmak, Grafikleri sınıflandırmak, Koordine etmek, Görsel içeriği sınıflandırmaya yarayan tasarım aracıdır..

               Server ve İstemci: Server internet sitesindeki veri içeriğinins saklandığı yayına hazır hale getirilerek “eğer dinamik ip li bir site ise” global ağlardan bağlanan bilgisayarlar tarafından gönderilen veri yi barındıran Ana Bilgisayar dır. İstemci ise, Ana bilgisayara “global network ağı” internet üzerinden bağlanan diğer bilgisayarlarlardır. Bütün internet bağlantılarında “Server ile İstemci” arasındaki bağlantıyı sağyalan sayıssal bir körpüleme kodu bulunmaktadır. Bu koda kısaca ip adresi diyebiliriz..

                 Hosting; Hosting köken olarak yabancı bir kelimedir ancak dilimize barındrıma alanı yani sektörde kullanıldığı adıyla Veri Barındırma Alanı olarak geçiş yapmıştır. Hosting i bir evin ya da ofis in odalarından birine benzetebiliriz. Hosting, Kısacası İnternette yayınlanan verilerin barındırıldığı dijital alandır. Her Sevver aynı zamanda bir Hosting sağlayıcsıdır..

                   Domain; Web içeriklerine ulaşmak için Server, Yani Sunucu nun Hard diskinde barınan “Bilgilerin sayısal anahtarı” olarak nitelendirebiliriz. Bilgisayarlar her şeyi sayı olarak algıladıklarından Domain sayesinde sayılar harf kodlarına dönüşerek alan adı nı oluşturmakta ve böyle ce oluşturulan dijital içeriğe bir ad verilerek ulaşılabilir olması sağlanmaktadır..

                  FTP  Ftp ler Hosting alındıktan sonra Domain le kodlanan site içeriği temel bilgilerinin sisteme aktarılması yani bir nevi, Veri transfer yolu dur. Bu sayede sayısal kodlar dan oluşan veri tabanımızı internet ortamında işlenerek yayınlanmasını sağlar.. FTP yi internet bağlantısını sağlayan kablolar gibi düşünebiliriz.. Veri nin, Dijital Evren e ulaşmasını sağlayan şey FTP  lerdir.

                  Evet; Görüldüğü gibi, Web tasarım işi tamamen temel kavram bilgisi, Pratik uygulama, Hayal gücü, Yaratıcı zeka ve sabır işidir.. Hangi site de ne yapmak istediğiniz ya da kime hangi görsel ve yazılı metinlerle hitap etmek istediğiniz bundan sonra tamamen sizinle bilgisayarınız arasında “bütün dünya nın bildiği bir sır” olarak kalacak ve bu da sizi dijital mecra nın gizli kahramanlarından biri yapacak.. Artık hazırsınız, Kod lar, Sayılar, Görseller ve Grafiklerden oluşan yepyeni bir dünya ya adım atmış bulunmaktasınız, Beyninizdekileri Dijital Evren in sakinleri ile paylaşmaya hazır mısınız ??? 

Kursistem Bilişim Teknolojileri ile hem siteniz güvence altında, hemde lider olmayı istemezmisiniz ??

Kursistem Bilişim Teknolojileri


Tüm Dünya Kullanıcılarına Hitap Eden Teknoloji
Yararlanmak istiyorsanız hemen arayın.