Sunucu Hosting Barındırma

Sunucu Hosting Barındırma

Firma olarak alan adını barındırdığımız domainlerin (alan adı)  hostinglerini bünyemizde kendi sunucularımız da barındırmaktayız.

Hosting veya Barındırma, bir web sitesinde yayınlanmak istenen sayfaların, resimlerin veya dokümanların internet kullanıcıları tarafından erişebileceği bir bilgisayarda tutulmasıdır.

İnternette site yayınlamak için özel olarak üretilmiş, internet omurgasına çok hızlı bağlantısı olan, yüzlerce kullanıcıya aynı anda hizmet verebilecek bir bilgisayarda (sunucuda) yayınlamak istediği dosyaların saklanması gerekir. Web siteye ait dosyaları saklayan ve internet kullanıcılarının erişimine sunan bu bilgisayarlara web sunucusu (web server), bu veri saklama ve yayınlama işlemine de web hosting denir.Web hosting işini yapan yüzlerce firma ve her firmanın uygun olabilecek farklı boyutlardaki hosting paketleri vardır.

Hosting Depolama Alanı

*Bant Genişliği Giriş ve Çıkış Trafiği

*Sunucu İşletim Sistemi Tipi (Windows, Linux, Unix)

*Veri Tabanı Desteği (MySQL, MSSQL, Access, ...)

*Admin Paneli (Plesk, cPanel, Entrenix, ...)

*SSL Desteği Güvenlik Sertifikası (VeriSign, Thawte, Comodo,...)

*Server Side Scripts (ASP.NET, ASP, PHP, ...)

*Barındırma Türleri [değiştir]

Paylaşımlı hosting adı da kullanılmaktadır, bu tür sistemlerde tek bir sunucu üzerinde, sunucunun bant genişliği ve fiziksel gücüne göre fazla sayıda hosting barındırılır, söz gelimi ortalama bir ev bilgisayarından oluşturulacak bir sunucu 100 adet linux hosting barındırılması  markalı ve sunucu olarak üretilmiş özel makineler de sitelerin standart ve yüksek yoğunluklu olmadığını düşünürsek 1000'den fazla hosting hesabı açılabilir.

Co-Location / Kiralama

Bu hizmette hizmeti sunucu bant genişliği yada trafik, eğer varsa elektrik ücreti eğer talep ediliyorsa kurulum ücreti olarak temin edersiniz, kurulacak yazılım ve lisansların da ücretleri anlaşmaya bağlı olarak

sizin karşılamanız gereken ücretler , bunun dışında fiziksel olarak sunucuyu çalışır durumda data centera teslim etmek durumundasınız

Reseller /Veri yeri kiralama

Shared hosting / Ortaklaşa sunucularda da bu hizmet sunulabilir, esasen aldığınız hosting paketi bayi paketi yada reseller adı altında bulunmakta ve yukarıda yazdığımız paylaşımlı hosting sunucularında kullanılmaktadır, burada tek fark size ait bir limit dahilinde bir den fazla hosting hesabını kendi panelinizden kendi kendinize açabilmenizdir

Dedicated Hosting / Firmanın mesul olduğu

Bu hizmette talep ettiğiniz sunucu anlaşmanıza bağlı olarak sizin adınıza temin edilir, bazı firmalar bu hizmetin anlaşmasını sözleşme bitiminde sunucunun size ait olacağı tahaüdünü verebilirler, normal şartlarda fiziksel makinanın ortalama maliyetini ve buna bağlı olarak bant genişliği ve elektrik ücretini ayrıca ödersiniz.

Linux Hosting;

Linux Web Hosting; Bir web sitesi kurmak için öncelikle host sahibi olmanız gerekmektedir. Peki, bahsettiğimiz bu host nedir? Sitenize ekleyeceğiniz sayfaların, resimlerin, dökümanların internet üzerinden kullanıcılar tarafından ulaşılabilecek bir alan olması gerekir. İşte buna host denir. Bu hizmete ise web hosting hizmeti adı verilir. Bu alan bir  bilgisayarda yer alır. Bu hostu kendi bilgisayarınızda kurmak tabiki yapılabilir ancak pek kullanışlı olmaz. Çünkü hostun bulunduğu bilgisayar aynı anda yüzlerce kullanıcının ulaşabilmesine imkân sağlayacak özellik ve donanımda olmalıdır. Bu iş için birçok özellikte host ve hosting hizmetini veren birçok firma bulunmaktadır. Peki sizce Windows Hosting mi yoksa Linux Hosting mi? Peki windows hosting mi yoksa linux hosting mi? Hangisini seçeceğinize nasıl kullanmayı planlıyorsanız ona göre karar vermeniz gerekiyor. ASP ile birlikte SQL veri tabanı kullanmak istiyorsanız windows hostingi tercih edebilirsiniz ancak PHP, mysql kullanacaksanız linux hostingi seçmeniz faydalı olacaktır.

SEO Hosting;

Seo Hosting Google hayatımızın vazgeçilmez bir parçası oldu. Aklımıza gelen her kelimeyi, matematik işlemlerini, gideceğimiz yerin adresini ve yüzlerce özelliği ile elbetteki arama motoru piyasasında en üst noktada duruyor. Google'ın başarısında en büyük pay sahibi tabii ki sistemi ve sıralama derecesi. Bugün yurtdışında onbinlerce firma SEO hizmeti almak ve üst sıralarda yer alabilmek için zaman ve para harcıyorlar. Tam bu noktada Google'da üst sıralarda yer almak ve SEO'yu tam anlamıyla uygulayabilmek için bazı kriterlere de sahip olmanız gerekiyor. IP adresinin kötü kullanılmaması, herhangi bir spam listesinde olmaması, host edilen sitelerin google'da üst sırada yer almak için spam yada benzeri aktiviteler yapmaması gerekiyor. Tabii ki de hosting almadan bu gibi bilgilere son kullanıcı olarak ulaşmanız imkansız. Google'da üst sıralarda yer almanın en büyük etkenlerinden bir tanesi bilindiği gibi backlink. ( Farklı sitelerden alınan linkler ) Kendi siteleriniz arasında verdiğiniz backlinklerde ( IP adresi aynı olacağı için ) farklı IP adreslerinden alınan backlinkler kadar etkili değil. Bu tür çalışmalar sayesinde daha başarılı olmanızı sağlayacak şekilde hazırlanan bir seo hostingleri ayarlanmaktadır.En iyi şekilde bu hostinglerde barınan siteleriniz en iyi şekilde istediğiniz kelimede sizi temsil edecek şekil tüm ayarlamaları yapılmaktadır.