Web Sitesi Tasarımı
Web Sitesi Tasarımı Günümüze baktığımız zaman internet teknolojisi gittikçe gelişiyor ve insanlar internet ortamın da iş sosyal buluşma gibi aktivasyonlar yarattı

Web Sitesi Tasarımı

Günümüze baktığımız zaman internet teknolojisi gittikçe gelişiyor ve insanlar internet ortamın da iş sosyal buluşma gibi aktivasyonlar yarattı. Bir firmanız var diyelim pazarlayabilmeniz için internet ortamına ihtiyacınız olacaktır. Ürünün rengi şekli kısa mı uzun mu detaylı bir şekilde karşı tarafa aktarmanız gerekmektedir.Karşı tarafın ihtiyacına uygun ise size ulaşması dahilinde ürününüzü alacaktır. Web sitesinin oluşmadan önce ki ilk saf haline web tasarımı denir.Ürününüzü pazarlamanın en güzel yöntemi; kalite ve düzen içeriğinin sizi yansıtmasıyla gerçekleşecektir.Her insanın bir kimliği olduğu gibi, Firmaların  da web tasarımı kimliği olmalıdır.Ya da bir sanatla uğraşıyorsunuz, sesinizin duyulmasını istiyorsunuz web tasarımı sesinizi duyuracaktır. Web tasarımının önemine baktığımızda oldukça fazladır.Dünyaya açılmak istediğinizde web tasarımınız sizin öncülüğünüz olacaktır. Daha az parayla  cironuz artacaktır.Hedef kitlesine ulaşmanızın önemlidir. Örneğin; kadın ürünleri satıcaksınız siteyi mavi  yapmanız itici gelebilir.Doğru adımlar ve detaylara dikkat edilmelidir. Vizyonunuzun ve misyonunuzun yansıması için web tasarımına ihtiyacınız olacaktır. Başarıya giden yolunuzu web tasarımı ile 2 ye katlayacaksınız. Web tasarımını yaptırırken herhangi bir firmaya değil, sizinle birlikte uzun soluklu çalışabilecek iyi bir yol arkadaşı bulmanız önemlidir. Web tasarımınız yapıldıktan sonra da sizin ulaşabileceğiniz bir firma olmalıdır. Kopya bir yazılım yapılması durumunda bilişim suçu işlemiş olursunuz.
Web Sitesi Çeşitleri;
Programlama diline göre ;
html web sitesi : web sayfasınızdaki yazınızın başa gelmesini gösteren veya fotoğrafın sağa geçmesini yönlediren işaretleme dilidir. Sık güncelleme yapılmayan kodlama dilidir. HTML web sitesinde yönetim paneli bulunmamaktadır.
ASP, ASPX, .NET, PHP web sitesi: Web sitesi yönetim paneli bulunmaktadır.Web sitesi yaptırmak istediğiniz de mutlaka yönetim paneli olmasını talep ediniz. 
Tasarımcısı dışında isteyen kişilerde siteyi yönetebilir.Ekonomik olarak uygundur. Arama motorlarına uygun bir kodlama biçimidir.Aynı anda bi çok dosya yükleyebilirsiniz.
İçeriğine göre Web Sitesi:
Hazır web Sitesi: Kodları HTML VE Css dilidir. Ekonomik olarak en uygunudur. Ne satın alacağınızı görürsünüz. Hızlı sonuç alırsınız. 
Renkler ve şablonlar size göre ayarlanacaktır.
Kurumsal Web Sayfası: İçeriğinin ve işlevselliğinin zengin olması gerekmektedir. Bilgi formaları olmalıdır. 
7/24 saat reklamlarının dönmesi gerekmektedir. Seo çalışması yapılmalıdır.Sosyal medya paylaşımları ve linkleri yer almalıdır. Hakkımızda sayfası olmasıdır. Hızlı sunucu ve teknik desteğin önemi büyüktür..
E-ticaret web sitesi: 7/24 saat online bir ürününüzü internet ortamında satmanıza yarayacak web sitesidir. Ticaretin internet ortamına yayılma şeklidir.
Zaman ve para tasarrufunuzu sağlayan bir web sayfasıdır.Güvenlik son derece önemlidir. Elektronik Ticaret Merkezi kurulmalıdır.
Mikro Web Sayfası: Bir avm niz olduğunu düşünün bu avm  nin içinde tost makineleri kampanyaya girdi. 
Tost makineniniz tek bir sayfalık web sitesine mikro web sayfası denir. Burada önemli olan ürününüzün hizmet kalitesidir.
Web sitesi tasarımınızın dikkat çekmesi için uyulması gerekenler maddeler;
.Hazırlık aşaması Hakkımızda yazısı, iletişim, referans bilgileriniz eklenmelidir.
.Tasarım aşaması: İçerik bilgisi oluşturulup tasarım haline gelir. Fireworks Flash Photoshop gibi programlarla resimler ve fotoğraflar eklenir. 
Kodlama aşaması:  Sitenizin kökeni aslında kodlamadan geçer. Bir ağacın ayakta durması için sağlam bir köke ve toprağa ihtiyacı vardır. İşte sizin de sitenizin sağlam olması için kodlamaların doğru yapılması gerekmektedir. Eğer kod hatası olur ise siteniz geç açılır, geç kapanır, İçeriğinizi üst seviyede mükemmel bir dizayn yapsanız dahil kod hatası olursa siteniz maalesef çalışmayacaktır.
İçerik Aşaması: İnsanların en çok ilgi gösterdiği alanlardan bir tanesi de görselliktir. Resimlerinizin ve videolarınızın pikseli ne kadar iyi olursa o kadar ilgi çekici olacaktır.Örneğin; web sitesi içeriğine sevdiğiniz videoların linki eklenebilir. Kurumsal bir firma içinse iletişim sayfası veya ziyaretçi defteri eklenebilir.
Test aşaması: Herşey tasarlandı sitenizin son kontrolleri yapılıp yayınlanmadan önceki dizayn halidir. Web siteniz kontrol edilirken harf hatası yapılmış olabilir test halindeyken yazım yanlışı düzeltilebilir. Fotoğraf eklendi fakat fotoğraflar ters şekildedir ve test halindeyken fark edilip düzeltilebilir. Siteniz test edilirken aklınıza dizaynı yatmadı diyelim veya aklınıza daha parlak bir fikir geldi,test halindeyken hemen düzeltilebilir. Test aşaması olmasaydı daha kötü sonuçlar olabilirdi. Örneğin iletişim bilgileriniz de ufak bir hata yapıldı fakat yayınlandı, Karşı taraf sizin sitenize giriş yaptı ve iletişim bilgileriniz aldı. Prestij olarak firmanızın aşağıya düşmesi demektir. Karşı taraf sizi değil de başka bir firmanın web sitesine gidecektir. Bunun içindir ki test aşaması son derece önemlidir.
Yayınlama Aşaması: Nefesler tutuldu herşey hazır, testden geçildi son aşama yani yayınlama aşamasıdır. Yapılması gereken işlem domain ve host satın alınmasıdır.
Sitemizde dosyaların ftp sunucuna bağlanmasıdır. Arama motorlarında ilk sırada oluşması için çalışmaların yapılmasıdır.
Artık internet dünyasında yerinizin oluşması ve kurumsal kimliğinizi tanıtmaya hazırsanız kendinizi profesyonel ellere bırakmaya ne dersiniz ?

Yorumlar (0)

Soru Cevap

6204


Tüm Dünya Kullanıcılarına Hitap Eden Teknoloji
Yararlanmak istiyorsanız hemen arayın.