Web sitesi optimizasyonu

Web sitesi optimizasyonu

Seo Teknikleri

Kursistem Bilişim Teknolojileri,

Bir web sitesine seo optimizasyon çalışması uygulandığında bu çalışılan uygulamalar hakkında sizlere bilgiler verelim. 


Web sitesi optimizasyonu
Arama motoru optimizasyonu
URL yönetimi optimizasyonu
Makale optimizasyonu
Sosyal medya optimizasyonu
Bakclink optimizasyonu
Hosting optimizasyonu
Arama motoru arama sonuçları optimizasyonu


Web Sitesi Optimizasyonu Nedir?

Bir web sitesini son teknoloji olarak yayınlanan modüllerden kullanmanız gerekmektedir. Örnek vermiş olursak eğer HTML ve CSS de son çıkan HTML5 ve CSS3 çıktı web sitenizin çizilmiş olan sayfalarını bu şekilde kodlamanız gerekmektedir.

Çünkü artık arama motorları her zaman yeniliği beğenmektedir. Sizde web sitenizin arama motorlarına beğendirilmesini istiyorsanız bu çalışmaları yapmanız gerekecektir. 

JavaScript ve Jquery kodlarındanda kullanmanız bu sizin artınız olacaktır. Neden diye soracak olursanız eğer çünkü bu en son çıkan uygulamlardan yararlanmanız ve web sitenizi bu şekilde kodlamanız arama motorlarında her zaman ilgi odağı olacaksınızdır. Ama bu sadece arama motorlarını değil kullanıcılarınız için de iyi olacaktır. Çünkü kullanıcıların ilgisini çekmek her zaman başarılı sonuçlar almıştır. Bir kullanıcının gözüne hitap eden tasarımlar değilde tüm dünya kullanıcılarına hitap edecek tasarımlar ortaya çıkartmanız gerekecektir.


Arama Motoru Optimizasyonu Nedir?

Arama motoru optimizasyonu sitenizin arama motorlarının isteklerine göre dizayn edilmesine denmektedir. Bu optimizasyonlar sayesinde arama motorları her zaman sitenizi gelip taraması anlamına gelmektedir. 

URL Yönetimi Optimizasyonu Nedir?

URL yönetimi optimizasyonu yönetiminde kastetmek istediğimiz şey ekibimizden önce çalışan sistemler üzerinden yapılan URL'leri ekibimiz kendi sistemimiz üzerine geçiş yaptırdığındaki durumunu ve bu geçişten sonraki durumunu kontrol etmesine denilmektedir.

Makale Optimizasyonu Nedir?

Sitenize yazılacak olan makalelerin ilk önce web yöneticilerimiz tarafından araştırmalar yapılarak ilgi odağı olacak makale başlıkları araştırılır ve çıkan makale başlıklarına göre makaleler hazırlanmaktadır. 

Makaleler yazılırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Bir makale hazırlanmadan önce ön fizibilitesi yapılır. Bu işlem yapıldıktan sonra makalemiz giriş gelişme ve sonuç olarak 3 bölüm de anlatılır. Makalemizin en kısa hali 300 kelimeden oluşmaktadır. 300 kelimeden aşağı hiç bir makale yayınlamaktayız. Neden diye soracak olursanız eğer çünkü az bir makale yazısı hem kullanıcıların dikkatini çekmez hemde arama motorunda bir fayda sağlamaz. 

Bir makalenin uzun olması ve içeriğinin anlaşılabilirliği her zaman sizin artınız olacak seviyeye getirecektir.

Bu makale içeriği hazırlanırken odaklanılan kelimenin belli olması gerekmektedir. Çünkü bir makale odaklanılan kelimenin verdiği kadar değerlidir. 

Sosyal Medya Optimizasyonluğu Nedir?

Bir web sitenizde paylaşmış olduğunuz makalelerinizi ve sayfalarınızı ya da referanslarınızı buna benzer işlerinizi sosyal medya da tanıtmanız gerekmektedir. 

İlk önce ekibimize gelen firmalara ait eğer bir sosyal medya sayfası (facebook,twitter,pinterest,instagram vb.) açık değilse açılarak tanıtımlara başlanılmaktadır.

İlk önce yaptığımız işlem sosyal medya da takipçilerini artırmaktır. Bu sayede takipçilerin artmasıyla sitenizin buralardan gelen ziyaretçilerin gelmesiyle site trafiği artmaktadır.


Backlink Optimizasyonu Nedir?

Backlink aslında herksin bildiği bir şeydir ama bir çoğu kişi bu işlemi yaptığını zannediyor ama hiçbir işlem yapılmamış oluyor. İşte bu tarz işlemlerden her zaman uzak durmanızı tavsiye etmekteyiz.

Kalıcı backlinkler sağlayarak sitenizin trafiğini artıracak çalışmalar da bulunmak tayız. Bu şekilde sitenizin trajını artıracak yani günlü haftalık ve aylık tarfiğinizi artıracak çalışmaları yapmaktayız.

Hosting Optimizasyonu Nedir?

Kullanmış olduğunuz alanınızın her zaman az olmasına dikkat ediniz. Neden diye soracak olursanız sitenize giren kullanıcıların hız konusunda dikkatli olmanız gerekmektedir.

Artık tüm arama motorları bile sitenizin hızlı açılıp açılmadığını kontrol etmektedir. Eğer siteniz yavaş açılıyorsa sizi çok iyi getirmektedir. Aama bunu sadece sitenizin hızlı açılması ile ilgili değildir. Burada bizi sakın yanlış anlamayın.


Arama Sonuçları Optimizasyonu Nedir?

Web sitenize arama motorların da ilk sıraya çıkması için arama sonuçlarında yer alması gerekmektedir. İşte bu çalışmaları yaparak web sitenizin bu sonuçlar içerisinde yer almasını sağlayacağız.

Zaten ekibimizin yapmış olduğu işlerin başında da bu gelmektedir. Çünkü bir web sitesini arama motorlarındaki sıralamalar da lider olabilmesi için çalışmaları yapmaktadır.

" Web Design " aslında kapsadığı birçok şey var kelime anlamıyla ifade etmek gerekirse web sitesinin arayüzünün tasarlanmasını çağrıştırsa da, planlamadan sitenin yayına alınmasına ve bakımına kadar uzayan bir süreci ifade ediyor. Artık kullanıcılar internette aktif olarak çok fazla zaman geçirmeye başladılar, bu gelişmeyi gören kurumlar,şirketler kendi tanıtımlarında, satışlarında onları ilgilendiren birçok şeyde kendi web sitelerini tasarlama ihtiyacı duymuşlardır. Web Design işin bu kısmından itibaren başlıyor, herhangi bir arayüzü alıp bir şirketin sitesine uyarlamak çok mantıklı bir fikir değil işte bu yüzden kurumlar kendilerini anlatan kendi vizyonlarını ve misyonlarını yansıtan yüksek kalitede web siteleri talep ediyor. Web tasarımını, bir çok dalda ele alın;

  1. Web Hosting (Yer sağlama)
  2. Domain Tescil (İsim tescil)
  3. Görsel Tasarım
  4. Web Yazılım

Web sitesi tasarım bu 4 ana dalda çalışmalar yapılarak ele alınır, dört ana başlık birbiriyle bir bütünlük sağlar ve sonuç olarak yapılan çalışmalar neticesinde bir web sitesi çalışması ortaya çıkar. ve web tasarımın süreçleri belli bir şekilde sıralamaya çalışırsak ; Çözümleme ? Planlama ? Arayüz Tasarımı ? Önyüz Geliştirme ? Arka Plan Geliştirme ? Test Esas olan, kullanıcıya ürün ve hizmeti en kısa yolla ulaştırmaktır. Bu nedenle sitenin hızını düşürecek abartılı animasyonlar, bekleme süreçleri, video ve ses objeleri, kullanımı zor menuler tercih edilmez. Profesyonel web sitesi özgün yapıdadır. Tasarım ve programcısı kurumun kimliğine özgü tasarım ve yazılımlar üretir. Template olarak adlandırılan hazır grafik şablonlar üzerine oturtulmuş basmakalıp web siteleri profesyonellikten uzak çalışmalardır. Profesyonel bir web sitesinde yer alan her sayfa arama motorları tarafından indekslenebilir yapıda oluşturulur. Bu kullanıcıların sitedeki bilgiye ulaşmasındaki en hızlı yoldur. Profesyonel bir web sitesi amacına uygun yapıda hazırlanır. Fonksiyoneldir, gereksiz ve kullanılmayacak öğeler içermez. Sonuç olarak web tasarım "benim internet teknolojilerini ve web sitemi daha etkin kullanmam gerek" diye başlayan bir serüvenin bu amaca uygun web sitesi üzerinde yapılması gereken bütün çalışmaları kapsar.    

Paylaş:
4697