Seo Optimizasyonu /SEO Nedir, Nasıl Yapılır ?
İngilizce karşılığı ''Search Engine Optimzation'' SEO ''Arama Motoru Optimizasyonu'' ise türkçe karşılığıdır. Seo ile amaç web sitesinin değerini artırarak, arama motorunda daha üst sıralara çıkarıp, sit

Seo Optimizasyonu /SEO Nedir, Nasıl Yapılır ?

 

SEO OPTİMİZASYONU /SEO Nedir, Nasıl Yapılır ?

 

İngilizce karşılığı ''Search Engine Optimzation'' SEO ''Arama Motoru Optimizasyonu'' ise türkçe karşılığıdır. Seo ile amaç web sitesinin değerini artırarak, arama motorunda daha üst sıralara çıkarıp, site ziyaretçi sayısında artış sağlamak. Böylelikle sitelerde bulunan hizmet ya da satış daha fazla kitleye ulaşmakta. Bu amaç doğrultusunda özetle diyebiliriz ki SEO, arama motorlarında siteleri veya sayfaları üst sıralara çıkarmak için yapılan çalışmaların tümüdür. Farklı bir ifade ile internet reklamcılığının pazarlama stratejisidir de diyebiliriz.

SEO Nasıl Yapılır ?

SEO çalışmalarının iki farklı yönü vardır.

-Site aramalar

-Site dışı aramalar

Site İçi SEO

Anahtar Kelime SEO için çok önemilidir. Kullanacağınız anahtar kelimeler içeriğinize ve kullanacağınız yere uyumlu olmalıdır. Anahtar kelimeyi belirlerken en yüksek değere sahip en fazla ziyaretçiyi getirebilecek kelimelere yönelmelisiniz. Eğer bir WordPress siteniz varsa bu kaliteli içerik oranını arttırmanıza fayda sağlar. Arama motoru botları sitenizde içeriğe ve kalitesine odaklanır. Tabi burda önemli olan yine anahtar kelimelerdir. Title etiketlerinizde ve meta açıklamalarınızın başında anahtar kelimelerinize yer vermelisiniz. Bu bölümü de kısaca 'Anahtar kelime sayesinde arama motoru içeriğin neyle ilgili olduğunu saptar.' özetleyebiliriz. Arama sonuçlarında ilk sayfalarda çok büyük markalar varsa sıralamaya girmek ciddi yatırımlar gerektirir. Bu noktada hedeflediğiniz sıralamaya ulaşmak için profesyonel SEO danışmanlığı almalısınız. Önemli olan diğer bir madde ise içerigin özgün ve kaliteli olmasıdır.

Kaliteli, Özgün İçerik / İçerik Uzunluğu;  Arama motorlarına görsellikten ziyade içerikle hitap edersiniz. Kopya olmayan, kaliteli, özgün ve kullanıcının ihtiyaçlarına cevap verebilecek içerikler yayınlamanız gerekir. Anahtar kelimenin ne sıklıkta kullanılması gerektiği kadar içeriğin uzunluğu da önemlidir. Çok kısa içerik ya da olması gerekenin dışına çıkılmış uzunlukta ki bir içerik zayıftır. İçerikte kullanacağınız başlık etiketinin uzunluğu 45 ila 65 olmalıdır. Arama motoru sonuçlarında görülen iki satırlık kısıma 'Açıklama Etiketi ' denir ve bu uzunluk ise 110 ila 320 karekter olmalıdır.

 

URL Yapısı ;  URL, site sayfanızın adresi anlamına gelmektir. Google arama sonuçlarında size üst sıralarda yer vermek için sayfanızın ne ile ilgili olduğunu bilmelidir. Sayfanızın URL adresini arama motorlarına, kolaylık sağlayarak açık bir şekilde ifade etmelisiniz. URL adresinde ilgili anahtar kelimenin kullanılması. sayfa başlığı, açıklama ile diğer ilgili SEO adımları eksiksiz desteklendiği takdirde URL' ye SEO açısından faydalıdır. URL 'nin kısa olması kullanıcı açısından kolaylık sağlar. Basit akılda kalıcı bir alan adını takdir edersiniz ki hatırlamak daha kolay olur. Google, 512 piksel/karakterden fazla olan URL' leri tam gösteremez ve sonuçlarda ... şekinde yer verir. URL adresiniz web sitenizin genel amacıyla ilgili olmalıdır.

 

Görsel Kullanım ; Seo çalışmanızı iyileştirecek bir adımdır. Ancak kullanacağınız görselin adı anahtar kelime ile uyumlu olmalıdır. Dikkat etmeniz gereken diğer konu ise 'Alt Etiketi'dir. Bu etiket görselin ne olduğunu belirler ayrıca görseli görmeyen kişilere görsel hakkında bilgi verir. Anahtar kelime doldurma yöntemi ile alt etiket metni oluşturmamalı ve olabildikçe açıklayıcı olmalısınız. Doğal bir biçimde anahtar kelimeye alt etikette yer vermelisiniz. Bu sizin çalışmanızı başarılı kılacaktır.

 

Site Dışı SEO

Site dışı SEO, isminden de anlaşılacağı gibi site dışında yapılan çalışmalardır. Site dışı yapılan çalışmalara 'backlinc' ismi de verilmektedir.

 

Backlink ; Bir web sitesinin bir başka web sitesine referans olarak link vermesine backlink denir. Başka bir ifade ile içeriğiniz o kadar başarılı ki diğer siteler sizin yazınızdan bahsediyor ve sitenize link veriyor. Sitenizin kalitesini arttıran bir çalışmadır.

Site dışı SEO çalışması olarak

  • marka bilinirliliği,
  • sosyal medya paylaşımlarına  da yer verebiliriz.

 

SEO çalışması zor olduğu kadar süreçle değişim göstermekte. Kadromuz bu yeni değişiklikler karşısında her zaman kendini geliştirmektedir.

Böylesine zorlu ve önemli bir çalışmada İşinizi mutlaka bir uzmana yaptırmalısınız. Kursistem ile yapacağınız iş birliği markanıza değer katmakta, hedef kitlenizin isteklerini esas alarak sizi rekabet ortamında lider yapmaktadır..

 

 

 

Yorumlar (0)

Soru Cevap

9376


Tüm Dünya Kullanıcılarına Hitap Eden Teknoloji
Yararlanmak istiyorsanız hemen arayın.