Seo Google İçin Değildir

Seo Google İçin Değildir

“Google ve diğer arama motorları için seo çalışılması yapılmaktadır.” diye çalışmaya başlamak aslında çıkılacak yola çıkmamaktır. Neden böyle bir şey dediğimizi düşünüyor iseniz gelin sizlere açıklayalım.


Şimdi günümüz de artık arama motorları iyice gelişmiş durumdadır. Ne anlamda gelişti diye düşünüyorsanız kurumların ya da esnafların sahip oldukları web sitelerini tarama yöntemleri ile ve arama motorlarını kullanan kişilere sitelerinizi gösterimde bulunmak açısından yapısını sürekli güncellemektedir. 


Bu anlattığımız yapıya Google arama motoru her zamanki gibi en başlarda gelmektedir. Şimdi web siteniz de bir sayfayı düşünün ve bunu siz arama motoru olsanız nasıl tarardınız diye düşünün.


Bir arama motoru daha sayfanızı taramadan önce sahip olduğunuz alan adına, hosting veya server(sunucu) yapısına, seo çalışması var ise bunlara göre ilk önce size bir puan vermektedir.
Bu sonuçlar sayesinde arama motoru gelip sizin sayfanızı tarar.


Ama nasıl tarar?
1-    URL yapınızı taramaktadır.
2-    Başlığınızı tarar.
3-    Resminizi tarar.
4-    İçeriğinizi tarar.
5-    Etiketlerinizi tarar.
6-    Link taraması yapar.
Bu yapılara benzer yapıda sizin sitenizi taramaktadır.


Peki SEO kimin içindir?

SEO çalışmaları aslında Google için yapılmaz. Siz ziyaretçilerin web sitenizde özgün ve güncel bilgiye ulaşmasını sağlarsınız. Web sitenizin kullanımı o kadar rahattır ki ziyaretçiler aradıkları bilgiye hemen ulaşırlar, sıkılmadan okurlar, ilgilerini çekebilecek benzer içeriklere kolaylıkla ulaşabilirler.


Yani kısaca özetlemek gerekir ise, arama motorları için değil de kullanıcılar için SEO yapılmaktadır. Web siteniz ne kadar kolay anlaşılır ve güncel yapıya sahip ise işte siz o kadar başarılısınızdır demektir. Kullanıcıların aradıkları bu yapıları neden siz kendiniz bünyenizde bulundurmayasınız ki.


Eğer bünyeniz de SEO çalışması yapan bir firma ya da kişi ile çalışıyorsanız arama motoru yapısını sürekli takip etmesi gerekmektedir. Biz kendimizden bahseder isek. Kurumsal web siteni yaptığımız andan itibaren aslında SEO çalışmasına başlanmıştır. Nasıl diye soracaksanız eğer. Bir site yapılırken kullanıcı deneyimlerine ve aynı sektöre yer alan diğer sitelere göz atılarak kolay kullanıma ama görsellik bakımından diğer sitelerden daha iyi olabilmesi için bir ön fizibilite hazırlanmaktadır. Bu hazırlanan çalışma firma sahibine gösterilerek yapılacak adımlardan bahsedilmektedir.


Bir site yapılmadan önce o sektörün bir araştırılması gerekmektedir. Çünkü her gün gelişen bu yapılar sektörünüzde nasıl kullanılacağı konusunda karar verilmesi gerekmektedir. Sektörünüzde kullanıcı deneyimi çok önemlidir. Yapılan çalışmalar arama motorlarında nasıl cevaplandığını da görmek gerekmektedir. Biz kendi yapımızdan bahsetmek gerekiyor ise sürekli güncellenen bir platforma sahip yapılar hazırlamaktayız. Çok kolay bir şekilde güncellenebilir bir yapıdadır. Web sitesini yöneten firma sahibi admin panelinden yapıyı güncelle dediğinde yapılan tüm yenilikleri sitesine aktarmış olacaktır.


Bu yapılarımızın her zaman yenilenmesini sağlayan geniş yazılım ekibimiz mevcuttur. Bu sistemimize destek veren SEO ve Grafik departmanlarımızda mevcuttur.


Bir tasarım yapılır iken arama motorları ve kullanıcı deneyimlerini göz önünde bulundurarak tasarım ve yazılım alt yapısı hazırlanmaktadır.


Yani anlayacağınız SEO aslında arama motorları için yapılmamaktadır. Siz kullanıcıların kolay bir şekilde aradıklarınızı bulabilmek ve sıkılmadan okuyabilmenizi sağlamak için yapılan çalışmalardır.
Daha detaylı bilgiler alabilmek için iletişime geçmelisiniz.

Paylaş:
9806