SEO Çalışması

SEO Çalışması

Bir internet sitesinin arama motorlarında üst sıralarda görünmesi amacı ile yapılan çalışmaların bütününe SEO çalışması denir. SEO çalışmasında ki genel tanım budur. Ancak çalışmayı kurumsallaştıran (Kurumsal SEO) veya profesyonellik derecesine getiren (Profesyonel SEO) en önemli şey arama motorlarında ''uzun süre'' üst sıralarda kalınabilmesi durumudur.


Bir firma sahibisiniz ve arama motorlarında üst sıralarda görünüyorsunuz. Bu web sitenizi ziyaret edenlerin sayısının arttığını gösterir. Arama motorlarında uzun süre üst sıralarda yer aldınız. Bu sizin web sitenizi ziyaret edenlerin arttığını, ziyaret edenlerin sitenizde belirli bir süre kaldığını, içeriklerinizin okunduğunu ya da ürünlerinize detaylıca bakıldığı gibi durumları gösterir. Örneğin arama motoruna herhangi bir mobilya ürünü yazalım. Mesela masa yazalım arama motorunda üst sıralarda n11, hepsi burada, gitti gidiyor, ikea, tekzen çıkacaktır. Şimdi sandalye yazalım arama motorlarında az önce çıkan markaları yine göreceğizdir. Koltuk yazdığımızda da sonuç aşağı yukarı yine değişmeyecektir. Bu durum üst sıralarda uzun süre kalınması amacının olduğu bir SEO çalışmasının sonucudur. Bu sayede ürünlerinizi, hizmetlerinizi daha çok kullanıcıya ulaştıracaksınızdır.


SEO Çalışması

Her zaman olduğu gibi çalışmaya başlamadan önce bir hedef belirlenmeli. SEO çalışması için de bu söz konusudur. Önce hedef belirlenmeli, kazanım sağlamak istediğiniz Markanız mı? Prestijiniz mi? Ticari mi? Belirlediğiniz hedef doğrultusunda geliştirdiğiniz stratejileriniz bu çalışmaya başlayabilmeniz için yeterlidir.


1) Web Sitesi;

SEO çalışmasında ki her aşama ayrı bir öneme sahiptir. Örneğin sitenizde bulunan akışa uygun görseller ziyaretçilerinizin sizi ziyaret etmesine neden olabilir. Bu da grafik çalışmanızın başarısıdır. Görsel ürünlerinize hiç bakılmıyor sadece içerikleriniz okunuyorsa içeriklerinize yorum, beğeni geliyorsa görselleriniz ya kötüdür sitenize özgü değil ya da çok yaygın bir görseldir. Ancak içeriklerinizde dikkat çekici başlık, yalın – akıcı bir anlatım söz konusudur. Web sitesi akışı içerisindeki bir eksiklik diğer çalışmaları da olumsuz etkiler. Ayrı ayrı önemi olan bu çalışmalar bir bütün olduğunda web sitesi ortaya çıkmaktadır ve işte o zaman bir SEO çalışmasından söz edilebilir.

-Web sitesinin hızı bu çalışma da dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Çok beğendiğiniz ayakkabının ayrıntılarına bakmak için resmi tıkladınız. Ancak resim bir türlü açılmadı. Ne yaparsınız ? Hele ki mobilden siteye girmişseniz. Şahsen ben çıkarım. Dijital ortam, gelişen teknoloji, sanayi endüstrisi birçok alanda yapılan çoğu çalışmada esas alınan aynı zamanda tüketimde ki fayda hep zaman esaslıdır. Yüzyıllar öncesinden şimdiye değişen çoğu şey bu amaçla revize edildi. Eski fotoğraf makineleri ile günümüz webcam'leri gibi. Sitenizin hızının ana sayfada ki önemi haber yazılarınız ve bloğ yazılarınız içinde aynı olmalıdır. Ekleyeceğiniz resimlerin boyutuna dikkat etmeli ve bu hızı zaman zaman test etmelisiniz. Test hızını yapabileceğiniz online siteler bulunmaktadır.

-SEO çalışması kapsamında bir web sitesi kesinlikle mobil uyumlu olmalıdır. Bu konu ile ilgili ayrıntılı bilgi için Mobil SEO başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

 

2) Site İçi SEO Çalışması

SEO çalışmasının site içerisindeki aşamaları;

-URL yapısı; Site sayfanızın adresidir. URL yapısı yapacağınızı iş kolu ile uyumlu olmalıdır.

 

-İçerik; SEO çalışmasında içerik kopya olmamalı siteye özgü olmalı, merak uyandırıcı, açıklayıcı, akıcı ifadelere yer verilmeli, imla kurallarına dikkat edilmeli, çok kısa olmamalı, uzun bir içerik olsun diye gereksiz ifadelere yer verilmemeli, çok uzun sıkıcılıkta olmamalıdır.


-Görsel Kullanımı; Örneğin merdiven imalatı yapan bir web sitesine SEO çalışması doğrultusunda Merdiven Çeşitleri başlıklı bir içerik yazdınız. Ahşap merdiven çeşidini anlattığınız parağrafın altında mermer merdiven modelinin görselini kulandınız. Ziyaretçiler bunu görünce içeriği okumayı bırakabilir, devam etmeyebilirler. Çünkü bu özensizce, özgünlükten uzak bir yazı olduğu izlenimini verir. Doğru açıklama ile yazdığınız bir görselde google arama motoru görseller kısmında üst sırada görülmeniz söz konusudur. İçerik başlığınız ve kullandığınız görselde ki alt etiketinizin uyumu SEO çalışmasına katkı sağlamaktadır.


Site Dışı Seo Çalışması

-Backlink; Site dışı SEO çalışmasında kaliteli backlinkler çok önemlidir.

-Tüm sosyal ağlarda bir hesap açılmalıdır, nitelikli içerikler ile samimi paylaşımlar yapılmalıdır. Sosyal medya hesabınıza giren ziyaretçinizde başarılı bir çalışmanın olduğu izlenimi oluşmalıdır.

İçeriğimizde buraya kadar SEO çalışması nedir? SEO çalışması nasıl yapılır? SEO çalışmasında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Sorularına cevap bulduğunuzu düşünüyorum.

 

Kursistem olarak küçük ya da büyük firma ayrımı yapmadan bütün iş ortaklarımıza bu doğrultuda SEO çalışmaları yapmaktayız ve bu süreçte de süreçten sonra da gelişmeleri takip ederek onların iş partnerleri gibi yanlarında bulunmaktayız. SEO çalışmalarımızın yeterlilik derecesini ise müşterilerimizden gelen dönüşlerle ölçmekteyiz.

Yorumlar (0)

Soru Cevap

1984