SEO Analiz

SEO Analiz

SEO yani arama motoru optimizasyonu yapmak yalnızca kurallara uygun içerik hazırlamak ile sınırlı kalmaz. Hazırlanan SEO içeriklerin nasıl sonuç verdiği, nasıl bir etkileşim trafiği aldığı, SEO yapısını uygun olup olmadığının da analiz edilmesi gerekir. Böylece içerik yeniden düzenlenerek arama motoru yapısına uygun hale getirilebilir.

Sitenizin ve içeriklerinizin SEO açısından nerede olduğunu görmek için özel olarak hazırlanmış programlar bulunur. Kursistem SEO Analiz Aracı bu programlardan biridir. Analiz sonucunda ise sitenizin veya içeriğinizin arama motorunda ne kadar iyi olduğu ve üst sıralarda yer alıp almadığı ortaya çıkar. Böylece SEO optimizasyonu ihtiyacınızın olup olmadığı, sitenizin iyileştirme çalışmalarına ihtiyaç duyup duymadığı net olarak görülür.

SEO Analiz Nasıl Yapılır?

Kursistem’in SEO Analiz Aracı ile hem gelişmiş hem de hızlı bir SEO analizi yapılabilir. Bu analiz dört temel başlıktan ve başlıkların her biri ayrıntılı alt kısımlardan oluşur. Temel başlıklar üzerinden ‘SEO analiz nasıl yapılır?’ bunu inceleyeceğiz.

1.SIK KULLANILANLAR

İlk temel başlıkta en sık kullanılan SEO analiz yöntemleri yer alır.

-Alexa Sorgulama

​Alexa, en basit hali ile açıklamak gerekirse, bir sitenin trafik kalitesini ölçer. Yani Alexa, sitenizin trafik yoğunluğuna değil sitenizin kalitesine odaklanır. Bu nedenle kaliteli içerikler üretmek ve kullanmak son derece önemlidir. Çünkü Alexa sisteminde ziyaretçilerin sayfanızda kaç dakika kaldığı, sitenizdeki kaç sayfayı ziyaret ettiği ve sitenizi tekrar ziyaret edip etmediği denetlenir. Böylece de içeriklerinizin kalitesi ortaya çıkarılmış olur. Eğer sitenizi ziyaret eden kullanıcıların sayfada kalma süreleri 1-2 dakikayı geçmiyorsa ve sitenizi tekrar ziyaret etmiyorlarsa Alexa sıralamanız geriler.

Kursistem üzerinden Alexa sorgulamak için yapmanız gereken; Alexa sorgulama kısmına alan adınızı yapıştırmak. Çıkan sonuç üzerinden web sitenizin dünya trafiğini ve hedeflenen ülke trafiğini ve backlink adedini görebilirsiniz. Alexa değeriniz ne kadar düşükse Alexa sıralamanız o kadar yüksek demektir. Yani yapmanız gereken Alexa değerini düşürmektir.

Alexa sıralaması yükseltmek için; ilgi çeken yazılarınızı parça parça yayınlayarak sitede devamlılığı sağlayabilirsiniz. Yazılar ile birlikte ilgi çeken videolar kullanarak sayfada kalma süresini arttırabilirsiniz. Sitenizde fotoğraf kullanımını arttırarak görüntülenme sayınızı yükseltebilirsiniz. Alt etki alanınıza bir dizin kurarak ziyaretçi sayınızı arttırabilirsiniz. Ayrıca sayfanıza refresh kodu yani yenileme kodu koyarak da görüntülenmenizi arttırabilirsiniz. Fakat refresh kodunu iç sayfalara ve 30 saniyeden az süre ile koymanız gerekir.

 

-Sıra Bulucu

Sıra bulucu ile Dünya’nın en büyük arama motorları olan Google ve Yahoo üzerindeki sıralamanızı görebilirsiniz. Yani sıra bulucu, arama motorlarında aranan ‘anahtar kelimeler’ sonucunda sizin web sitenizin kaçıncı sırada olduğunu gösterir.

Kursistem SEO Analiz kısmında yer alan ‘Sıra Bulucu’ kısmına tıklayıp, daha sonra alan adınızı ve sitenizde en çok kullanılan anahtar kelimeleri girerek kendinizi Google ve Yahoo sıralamasında görebilirsiniz. Sıra bulucu testi düzenli olarak yaparak arama motorlarında ne durumda olduğunuzu ve buna bağlı olarak sıra yükseltmek için SEO çalışmaları yapmanız gerektiği durumları kolayca gözlemleyebilirsiniz. Böylece arama motorlarında çok gerilere düşmeden SEO çalışmalarına hız verebilir, sitenizin durumunu iyileştirme çalışmalarına başlayabilirsiniz.

-Whois Sorgulama

Whois bilgisi aslında alan adını (domain) ifade eder. Peki alan adı yani domain ne demektir? Bir web sitenin yapımında ilk aşamalardan biri alan adı almaktır, çünkü alan adı sitenin adresini yani sitenin adını temsil eder. Örneğin; www.kursistem.com bir domaindir ve en basit hali ile sitenin kullanımını sağlayan araçlardan biridir.

Whois ile domain sorgulanarak; site IP adresinin kime kayıtlı olduğu, domain’in başlangıç ve bitiş tarihleri domain kayıt operatörü yardımıyla (Registry) tespit edilir. Whois sorgusu yapılarak domain sona erme tarihleri öğrenilmeli ve domain sahipliğinin sürmesi sağlanmalıdır.

Whois gizleme yöntemi ile domain adının kime ait olduğu diğer kişilerden gizlenebilir. Ancak bu servisi kullanmak için vekil tahsil etmek gerekli olabilir. Ayrıca gerekli durumlarda asıl alan adı sahibinin kim olduğu açıklanabilir, yani kesin olarak bir gizlilik sözü verilemez.

-Web Site Pinkleme

‘Web site pingleme’ veya ‘pink atma’ olarak da bahsedilen bu işlem aslında Google gibi arama motorlarına varlığınızı bildirmektir. Pink atılarak arama motorlarında yükselmek ve listelerde üst sıralarda yer almak amaçlanır.

Google botları sayfaları ziyaret ederek Google’a içerik bildiren araçlardır. Bu botlar Google’a yeni içerikleri ve yeni siteleri de bildirir. Ancak yeni içeriklerin ve sitelerin yüzlerce paylaşım içerisinden sıyrılması gerekir. Bu nedenle pingleme işlemi uygulanır ve ön plana çıkmak amaçlanır.

Ping atılarak Google botları sitenizi ziyaret etmeye başlar, böylece hem Google’ın hem de diğer sitelerin sizin sitenizden haberdar olması sağlanır. Kursistem araçları ile Pinkleme yapmak da mümkündür. SEO Analiz panelinde yer alan Web Site Pinkleme aracını kullanarak bu servisi sağlayabilirsiniz.

Online Ping Web Sitesi Aracı kullanımı için;

-Blogunuzun URL’sini girin: Boşluğa site URL’si girilir.

-Blog adınızı girin: Boşluğa sitenizin adı yani site başlığı girilir. (Meta Tag)

-Güncellenmiş blogunuza güncellenmiş URL'nizi girin: Boşluğa güncel URL girilir.

-Blogunuzun RSS yayın URL'sini girin: Boşluğa sitenizin RSS URL’si girilir. Bu seçenek şart değildir ancak faydalıdır.

-Page Speed Sorgulama

Google tarafından oluşturulan, web sitelerin masaüstü ve mobil cihazlar için hızını ölçen ve web sitenin belli bir sistemini analiz etmeye yarayan algoritma sistemine Page Speed adı verilir. Page Speed skoru Kursistem Page Speed Sorgulama ile saniye olarak gösterilir.

Web site URL’sini açılması için geçen süre hesaplanır ve sonuçlarda yazar. CSS bağlantıları, komut dosyası bağlantıları, resim bağlantıları ve diğer kaynak linkleri bağlantı türleri gösterilir ve hepsinin yüklenme zamanları ayrı ayrı gösterilir.

 Page Speed sorgulama yöntemi ile sayfanızın hızını ve uyumluluğunu ölçerek yapmanız gereken adımları görebilme imkânınız bulunur. Yüklenme hızlarının olması gerekenden düşük olup olmadığı veya zaman içerisinde düşüp düşmediği kontrol edilir.

-Sayfa Hızı Kontrol

Kursistem Sayfa Hızı Kontrol sorgusu ile Page Speed denetlenir yani Page Speed skoru gösterilir. Bu skor 0 ile 100 arasında konumlanır. Skorun yüksek olması performansın daha iyi olduğu anlamına gelir.

Skor dışında ikinci olarak Page Speed Analysis grafik tablosu gösterilir. Bu tabloda JavaScript, CSS, Image, HTML, Text ve Other kısımlarının kapladığı kısımlar grafikte gösterilir. Çıkan skora ve tabloya bağlı olarak; sıkıştırma etkinleştirme, JavaScript ve CSS kodlarını içerikten kaldırma, JavaScript küçültme, CSS küçültme, tarayıcı önbellekleme, resimleri optimize etme, HTML küçültme gibi yöntemlerin uygulanması gerekebilir.

Page Speed Sorgulama ve sayfa hızı analizi ile web sitenizin masa üstü ve mobil cihazlarda açılma hızını gözlemleyerek kullanıcıların bekleme sürelerini görebilirsiniz. Böylece site ziyaretçilerinin sayfanın açılmasını beklerken siteyi terk etmesini engelleyebilirsiniz.

-Backlink Url Kontrol

Başka bir siteden sizin sitenize link verilmesine yani size referans olmasına Backlink adı verilir. Arama motorları gözünde tavsiye alma oranı yüksek olan web siteler hem daha popüler hem de daha kaliteli görülür. Ancak Backlink alırken; hangi siteden alındığına, link çıkışı fazla olmayan sitelerden alınmasına ve bunların gizli olmamasına dikkat edilmelidir. Kaliteli sitelerden ve kendi sitenizle ilgili sitelerden tavsiye almak sizin arama motorunda yükselmenize pozitif olarak yansır.

Kursistem SEO Analiz içerisinde yer alan ‘Backlink Kontrol’ kısmına alan adınızı girerek kolay bir şekilde kontörlünüzü yapabilirsiniz. Sorgulama sonucunda size nasıl sitelerden Backlink verildiğini inceleyebilirsiniz.

Arama motorlarında yükselmek için kaliteli Backlink almak ve bunu denetlemek son derece önemlidir. Bu nedenle gerekli kontroller, analizler ve düzenli olarak yenileme işlemleri gerçekleştirilmelidir. Unutmayın eğer sitenizin tavsiye edilme oranı düşükse veya hiç yoksa, arama motorlarında üst sıralarda yer almanız neredeyse imkânsız bir hal alır. Sitenizin başarılı olmasını ve bu başarının devamlı olmasını sağlamak için mutlaka Backlink çalışmaları yapılmalıdır.

-Siteye Ait Mail Adresi Bulma

Seo Analiz panelinde yer alan ‘e-posta gizlilik’ sorgulama alanına sitenizin URL’sini girerek açık e-posta adreslerinizi görüntüleyebilirsiniz. Sorgulama sonucunda sitenize ait olan ve ulaşılabilir olan e-posta adresleri ortaya çıkar. Böylece siz de gizlilik aradığınız iletişim adreslerini gizleyebilir veya görünmesini istediğiniz iletişim adreslerini ekleyebilirsiniz.

-Aynı IP de Çalışan Siteler

Ters IP Domain kontrolü adı verilen bu sorgulama sistemi ile siteniz ile aynı alan adını(domain) paylaşan siteleri görebilirsiniz.  Bu sorgulama sonucunda aslında size bağlı olmayan bir site adı görülüyorsa yani domain adı tek bir site için verilmemişse bu durum düzeltilmelidir. Eğer ters IP domain kontrolünde sizinle aynı IP’de çalışan siteler varsa hosting sağlayıcınızla ve internet servis sağlayıcınızla görüşerek bu problemi çözmeniz gerekir.

2.GOOGLE ARAÇLARI

Bu kısımda yalnızca Google arama motoru için kullanılan SEO analiz araçları sorguları yer alır.

-Site İçi Site Dışı Bağlantılar

Sitenizin içeriklerinde kullanılan linklemelerin yönüne bakılarak bunlara ‘site içi’ veya ‘site dışı’ bağlantı adı verilir. Eğer sitenizin kendi içerisinde yol gösterici olması amacı ile bir link eklediyseniz bu bir site içi bağlantıdır. Site içi yani dahili bağlantılar sitenin kullanışlı olmasını sağlarken aynı zamanda daha çok tıklanmasını sağlar. Site içi bağlantı sayısının SEO açısından ne çok fazla ne de çok az olması önerilir.

Sitenizin dış bağlantıları ise başka sitelere verilen linklemelerden oluşur. Burada başka sitelere bağlantı verilerek gelişme sağlamak amaçlanır. Ancak site dışı bağlantılar güvenilir sitelere verilmelidir. Kötü sitelere bağlantı vermek web sitenizin değer kaybetmesine yol açar.

Kursistem Seo Analiz Aracı ile site içi ve site dışı bağlantı sayınızı kontrol edebilirsiniz. Web Bağlantıları Sayım Denetleyicisi kısmına sitenizin URL’sini girerek; Toplam Bağlantılar, Dahili Bağlantılar ve Dış Bağlantılar sonuçlarını görebilirsiniz. Böylece bağlantılarınızın sayılarını düzenleyebilir ve denge sağlayabilirsiniz.

-Site İçi Çıkış Link Oranı

Sitelerde yer alan içeriklerin gösterilebilmesi ve tıklanabilmesi için belli kodların kullanılması gerekir. Bu kodlamalara php kodları adı verilir. Web sitelerde yer alan kaynak kod ile sitede yer alan içerikler oranları belli bir seviyede olmalıdır.

Kursistem SEO Analiz Site İçi Çıkış Link Oranı; sitede yer alan metin kodlarının kaynak kodlarına oranını denetler. Metin uzunluğunun veya büyüklüğünün kodlara oranının en az %25 olması gerekir. Denetleme sonucu %25’in altında çıktığı zaman kırmızı ile %25 üzerinde olduğu zaman yeşil ile gösterilir. Kırmızı renkte çıkan sonuç metin büyüklüğünün yetersiz olduğunu ya da kodlamanın gereğinden çok fazla olduğunu gösterir.

Metin/kod oranı site hızını etkilediği için SEO için önemlidir. Yüksek değere sahip metin/kod oranı Google botlarının sitede daha hızlı gezinmesini sağlar. Oranda yükselme sağlamak için ise; site içi resimleri CSS hale getirmek, URL kısa yolları kullanmak, inline CSS ile inline JS minimum hale getirmek ve HTML tablosunun yerine CSS tablosu kullanmak yardımcı olabilir.

-Google Tarama Kontrolü

Google’ın sitenizi tarayıp taramadığını görebilmek için ‘Google Ön Bellek Kontrolü’ yapılmalıdır. Böylece sitenizin gerçekten arama motoru botları tarafından ne zaman ziyaret edildiğini görebilirsiniz.  Siteniz ziyaret edildiği anda sayfanız sisteme o hali ile kaydedilir.

Önbellek sayesinde sitelere üye olmadan sayfanın içeriğini görebilmek mümkün olur. Google’da arama yapıldığında sıralanan içerikler aslında birer önbellek sonucudur. Bu nedenle site geçici olarak kapansa dahi arama motorlarında kayıtlı olan yani önbellek olarak kaydedilen kısmı çıkar.

Kursistem SEO Analiz aracında da Google önbellek, bir diğer adıyla Google Catche sorgulanabilir. Sırası ile linkler girildikten sonra tarama yapılır ve sayfanızın en son ne zaman kaydedildiği görüntülenir. 

-Meta Tags Analizi

Sitenizin ana temasını belirleyen ve özetleyen kelime öbeklerine ‘meta tags’ adı verilir. Meta Tags Analizi ile sayfanızın arama motorlarında görünen ‘ana başlığı’, ‘meta açıklaması’ ve anahtar kelimeleri ortaya çıkar.

Web sitelerinin ana amacını belirleyen, spesifik alanlarına dikkat çeken ve asıl hedeflerine ulaşmasını sağlayan anahtar kelimelerin kullanımı önemlidir. Bu nedenle sitelerde yer alan her bir sayfa için ayrı ayrı meta keywords (anahtar kelimeler) kullanılmalıdır.

Siz de sitenizin URL’sini girerek; site başlığını, açıklamasını ve anahtar kelime listesini görebilir ortaya çıkan sonuca göre iyileştirmeler yapabilirsiniz.

-Site Anahtar Kelime Planlama

Sitenizde oluşturulan içeriklerin daha çok tıklanmasını sağlamak istiyorsanız doğru anahtar kelimeleri kullanmalısınız. Doğru anahtar kelimeleri doğru sayıda kullanarak çok daha fazla sayıda kullanıcıya ulaşabilirsiniz.

Sık kullanılan anahtar kelimeleri bulabilmek için Kursistem SEO Analiz aracını kullanabilirsiniz. Site Anahtar Kelime Planlama aracına tıklayıp, ana konu başlığınızı Anahtar Kelime Öneri Aracına girdikten sonra ihtiyacınız olan kelimeleri görüntüleyebilirsiniz.

Örneğin; sitenizde gelinlik üzerine bir blog yazısı yayınlanacaksa gelinlik ile ilgili en çok aranan kelimeleri kullanmanız size avantaj sağlar. Sonuçlarda çıkan gelinlik modelleri, gelinlik fiyatları gibi sıklıkla aranan anahtar kelime grupları size yardımcı olur.

-Web Site Bağlantı Analizi

Web sitelerin içeriklerinde kullanılan link bağlantıları hem site içerisine hem de site dışına verilebilir. Ancak site içi ve site dışı linkleme yaparken link sayısına ve link yönüne dikkat edilmelidir. Çok fazla link verilmesi ve kötü içerikli sitelere linkleme yapılması Google tarafından olumlu karşılanmaz. Bu nedenle hem kaliteli link verilmelidir hem de link sayısına dikkat edilmelidir.

Web Site Bağlantı Analizi aracı ile sitenizin; toplam bağlantı sayısı, dahili bağlantı sayısı, dış bağlantı sayısı ve NoFollow bağlantı sayısı gösterilir. Linkler genel olarak dofollow link ve nofollow link olarak iki şekilde adlandırılır.

Nofollow link sayfanızda gereksiz olarak gördüğünüz bağlantılar için kullanılan bir koddur. Sitenizde yer alan bir bağlantıyı nofollow olarak işaretlerseniz arama motorunda yer alan sırasının değişmesini engeller. Yani nofollow linkler kötü içerikli bağlantıların sizin sitenizi etkilemesini engeller.

Dofollow link kullanımı ise tamamen iyi içeriğe sahip olan sitelerin bağlantılarında kullanılmalıdır. Kaliteli ve az çıkışlı sitelerde verilen dofollow link arama motoru sırasına olumlu olarak etki eder. Yani bağlantılarınızın nasıl yapıldığı SEO açısından son derece önemlidir, bu nedenle bağlantı türleri kontrol edilmelidir.

-Alan Adı Yaşı Analizi

Sitelerin alan adı yaşı yani domain yaşı da SEO’ya etki eden faktörlerden biridir. Google arama motoruna göre alan adı yaşı büyük olan site varlığını sürdürebilmiş bir sitedir bu nedenle daha güvenilir görülür.

Arama motorlarında sıralama yapılırken alan adı yaşının sıralamaya etkisi olduğu gözlenmiştir. Aynı zamanda link veren sitelerin alan adı yaşı da önemli rol oynar. Domain yaşının fazla olmasının yanı sıra domain kullanım süresinin fazla olması da önemlidir. Domain kullanım süresinin en az 3 yıl olması sitelerin sıralamasını etkiler.

Kursistem SEO Analiz panelinde yer alan ‘Alan Adı Yaşı Analizi’ sorgulaması ile; sitenizin yaşı, alan adınızın oluşturulma tarihi, etki alanı güncelleme tarihi ve alan adının son kullanma tarihi ortaya çıkar. Eğer domain vadeniz dolmak üzere ise güncelleme yapmanız önerilir.

-www Yönlendirme Analizi

Yönlendirme aynı zamanda ‘redirect’ adı verilen işlem; bir web sayfasında diğerine yapılan yönlendirmelerdir. Bu yönlendirmelere kalıcı veya geçici olabilir. Amaçları ise web sayfası kapandığında veya kullanılamadığında sitenin diğer sayfalarına yönlendirebilmektir.

Kullanıcılar için herhangi bir işlem gerektirmediği için redirect yöntemi sıklıkla tercih edilir. Böylece sayfaya gelen ziyaretçilere kaçırılmaz ve kullanıma açık olan alana yönlendirilir. Böylece tıklanma ve görüntülenme sayısı arttırılır.

Kursistem analizi ile sitenizin domainini girerek sayfanızın yönlendirme durumunu görebilirsiniz. Eğer ‘www Yeniden Yönlendirme Durumu’ kısmında ‘iyi’ sonucu gözüküyorsa herhangi bir sıkıntı bulunmuyor demektir. Aksi bir durumda ise siteniz yeniden yönlendirmeye açık hale getirilmelidir.

3.OLUŞTURUCULAR

-Robots.txt Oluşturma

Sitenizde yer alan ve arama motorları tarafından görülmesini istemediğiniz kısımlar olabilir. İşte bu kısımları erişime kapatmak Robotları Engelleme Standardı ile mümkündür. Peki Robot.txt nedir ve Robotları Engelleme Standardı nasıl sağlanır?

Robot.txt dosyası sitenizde erişilmesini istemediğiniz yerleri belirler, gösterir ve sitenizin kök dizininde yer alır. Bu nedenle erişime kapatılmak istenen dizinler Robot.txt dosyası haline getirilerek engelleme standardına uygun bir şekilde robot erişime kapatılır.

Yani bu özel dosya Google için nereye gideceği gösteren bir araçtır ve Kursistem SEO Analiz aracı ile Robot.txt doyası oluşturmak son derece kolaydır.

Öncelikle dosyanın yapısı belirlenir, dosya ‘izin’ veya ‘reddedildi’ olarak işaretlenir. İzin; arama motoru robotları erişimine açık, reddedildi; arama motoru robotları erişimine kapalı anlamına gelir. Sonrasında dosyanın ‘tarama-gecikme’ süresi belirlenir. Kursistem aracı sizin için ayrıntılı olarak arama robotlarını sıralar ve içlerinden erişim değişikliği yapmak istediğiniz varsa buna imkân sunar.

Son olarak ise; dosya isimleri kodlar ile birlikte girilerek arama motoru robotlarına komut verilmesi sağlanır. Kullanılan kodlarda yer alan ‘/’ eğik çizgi kısıtlama anlamı taşır. Özel kodlar girilerek kısıtlı dizinler seçilir. Son olarak en altta yer alan boşluğa dosya eklenerek Robot.txt oluşturma işlemi gerçekleşir.