01-01-1970


Semantik Nedir?

Kur sistem Bilişim Teknolojileri,

Merhaba arkadaşlar semantik arama ve semantik yapısının günümüzdeki öneminden  bahsedeceğiz.

Semantik (Anlambilim) Nedir?

Dil biliminin anlamla ilgilenen sözcüklerin yapısını, anlamlarını, öbeklerini inceleyen dalıdır. Sözlü ya da yazılı her türlü cümleyi ve konuşmayı konu edinir. Yani kısacası anlatırsak web de yapmış olduğunuz web sitenizin anlaşılabilir olmasına denilmektedir.

Semantik Web Nedir?

Web'in Geleceği

Web 2.0 internet dünyasının kasılıp kavrulurken Web 3.0'ın getireceği yeniliklerde ufak ufak kendisini göstermeye başladı.

Semantik Web ; Bugüne kadar yapılan web sitelerinde içeriklere kullanıcı bazlı algoritmik dizilimlerden sonra 

erişebiliyorlardı.

Bu anlattıklarımıza uygun olarak sizlere bir örnek şekilde anlatalım. Örnek Web sitemiz Wikipedia olsun.

Tasarım hakkında bilgi toplayan bir kullanıcı vardır. Wikipedia'ya yaptığı ilk girişte tasarım nedir arama yapıyor ve birisine tıklıyor. Önüne gelen sayfada diğer bakmış olduğu sayfalardan daha uzun süre kalıyor.

Artık bu nokta da giriş yapan kullanıcın hangi içerik hakkında bilgi sahibi olduğunu anlayabilecek bir sisteme ihtiyacımız vardır. Yani giriş yapan kullanıcı eğer aynı İP üzerinden tekrar Wikipedia'ya ana sayfasında kullanıcın ilgilene bileceği tarzda içeriklerin görüntüleneceği şekilde bir sistemin yapılacağı anlamına gelmektedir.

İşte bu sayede web siteleri kullanıcılar tarafından daha çok kullanılacağı anlamına gelmektedir. Çünkü daha önceden arama yaptığı konuya benzer konuların listelenmesi sayesinde kullanıcı daha çok konu hakkında web sitesinde bulunmasını sağlayabilirsiniz.

Kullanıcının bir daha ki web sitesini ziyaretinde alakalı konular seçilerek karşısına sunacak. İşte bu sisteme de kullanıcıların alışkanlığın, araştırma alışkınlığının artması, içerikler üreten sistemlere Semantik WEB denilmektedir.

Şuan için çoğu web siteleri sistemlerinde basit olarak matematiksel algoritmalar kullanmaktadırlar. Ancak semantik yapısını kullanan bir sitem yok mu? Elbette var. Google bu sistemi 2 yıldan daha uzun süredir kullanmakta.

 

Semantik Bellek Nedir?

Semantik bellek aslında anlasam bellek anlamına da gelmektedir. Dünya hakkında genel bilgiyi ve gerçek bilgilerin bilinçli hatıralarını içerir.

Semantik bellek ve epizodik bellek birlikte belleğin iki önemli bölümünden biri olan bil dirimsel belleği (açık bellek) oluştururlar.

9121

Kursistem Nasıl Çalışır

İdeal Bir Proje

Güzel Bir Tasarım

Performanslı Yazılım

Güvenlik ve Yazılım Testi

Güzel Sonuç