RankBrain Google Yapay Zekası Nedir ?
RankBrain, Google tarafından geliştirilen ve arama sonuçlarının iyileştirilmesine yardımcı olmak ve daha önce aranmamış olan yeni soruları yorumlamak için geliştirilen bir makine öğrenme sistemidir.

RankBrain Google Yapay Zekası Nedir ?

RankBrain, Google tarafından geliştirilen ve arama sonuçlarının iyileştirilmesine yardımcı olmak ve daha önce aranmamış olan yeni soruları yorumlamak için geliştirilen bir makine öğrenme sistemidir.

 

RankBrain, Google’ın arama motoru sorgularına en uygun sonuçları belirlemek için makine öğrenmesini (makinelerin kendilerini veri girdilerinden öğretme yeteneği) kullanan çekirdek algoritmasının bir bileşenidir. RankBrain öncesi, Google, belirli bir sorguda hangi sonuçların gösterileceğini belirlemek için temel algoritmasını kullanırdı. RankBrain sonrası, sorgunun şimdi arayanın yeri, kişiselleştirme ve aramanın gerçek amacını belirlemek için sorgunun kelimeleri gibi olası faktörleri uygulayabilecek bir yorumlama modelinden geçtiği düşünülmekte. Bu gerçek amacı ayırt ederek, Google daha alakalı sonuçlar sunabilir.


RankBrain Nasıl Çalışır ?

RankBrain'in temel amacı, tek tek kelimelere odaklanmak yerine tüm ifadelerin anlamını yorumlayarak daha alakalı sonuçlar sunmaktır. Bu algoritma, karmaşık uzun kuyruklu sorguları etkili bir şekilde ele alabilir, belirli konulara nasıl bağlı olduklarını anlayabilir ve buna göre sonuçlar sağlayabilir. Basitçe söylemek gerekirse, RankBrain ilgisiz görünebilecek farklı arama sorgularının arkasındaki kalıpları tanımlar ve aralarındaki benzerlikleri bulur. Bu, Google arama motorunun daha önce hiç bilmediği bir cümleyi anlayabilmesini sağlar. Makine öğrenim sistemi olarak RankBrain, sayfadaki harcanan oran veya zaman gibi ölçütlere dikkat ederek sözde sürekli kendini öğretir. Bir kullanıcı, sorgusuyla alakasız görünen sonuçları değerlendirirse, bir dahaki sefere, algoritma bu sorgu için diğer sonuçları gösterecektir.


Bu teknoloji, Google’ın, arama motorunun daha önce hiç görmediği her gün girilen sorguların yaklaşık% 15’ini işlemesine yardımcı olmak için geliştirilmiştir. Rankbrain Ekim 2015'te başlatıldı ve o zamandan beri üçüncü en önemli sıralama sinyali oldu. Şimdi, RankBrain, Google’a girilen çoğu sorguda yer alıyor.


 


 


 


 


 


 


 


 

 


 


 

 


 


 


 


 


 

 

Yorumlar (0)

Soru Cevap

5702


Tüm Dünya Kullanıcılarına Hitap Eden Teknoloji
Yararlanmak istiyorsanız hemen arayın.