Online İtibar Yönetimi İle Sosyal Medyada Güç Kazanın

Online İtibar Yönetimi İle Sosyal Medyada Güç Kazanın

Yolunda giden işimiz için itibar yönetimi pek aklımıza gelmez. Fakat yapılan işte sorun oluşunca itibar yönetimini hatırlarız. Peki diğital pazarlama içerisinde önemli bir yere sahip olan online itibar yönetimi nedir ?


Marka, ürün, servis kısacası digital ortamlardaki algı yönetimlerini temel alan online itibar yönetimi arama motoru optimizasyonundan web ve sosyal medya takibine, online müşteri ilişkileri yönetiminden bilişim hukukuna varana kadar geniş kapsamlı uzmanlık gerektiren bir hizmettir.


Oluşan sorunu diğer bir ifade ile krizi zamanında algılamalı ve tanımlamalısınız. Krizin kaynağını tespit etmeniz ise bu aşamadaki en önemli konudur. Krizin başlangıç noktasını online başlığı altında ele almalısınız. Web siteniz olabilir ya da sosyal medya hesaplarınızdan biri olabilir. Bu noktaya geldikten sonra yapacağınız işinize ve becerilerinize göre durumu düzeltmeye gitmek. Farzedelim ki oluşurduğunuz içerikte hata bulunmakta. Bu durumda anahtar kelimelerinizi kontrol etmeli içeriğinizi markanızın iyi algılanmasını sağlayacak özende oluşturmalısınız. İçeriğinizde markanızı olumsuz etkileyecek herhangi bir URL ye yer vermemeli ya da Şirketi kirletmeye adanmış herhangi bir URL’yi mutlaka tanımlamalı bu noktada çözüm üretmelisiniz. Belik karşılaştığınız olmuştur çoğunlukla Twitter üzerinden bazen firmalar her kullanıcısına ayrı olarak özür içerikleri iletmiştir. Bunu yaparlerken kendileri için açılan olumsuz hashtaglere de özür mesajlarında yer vermişlerdir. Aslında bu noktadan sonra hashtag ile ilgi arama yapıldığında insanların firmanın özrü ile karşılaşması krizi yönettiklerini ortaya koyuyor.

Çok fazla sayıda kaydettiğiniz ikinci düzey sosyal profiller ki bu ikinci kademe profillerden bazıları bile yüksek alan yetkisine sahiptir aldığınız şikayetleri negatif basının SERP’den düşmesini sağlamış olursunuz.


Yaşadığınız krizi bir gecede atlatmayı beklemeyin. Daha fazla olumsuz bilgi ve negatif anahtar kelimeler için web’i düzenli olarak takip etmeniz gerekir. Ayrıca, markanızla ilişkili olumlu içerikler oluşturmaya da devam etmek istersiniz. Bu, zamanla birlikte online itibar yönetimi negatif bilgileri daha fazla aşağıya çekmede yardımcı olacaktır.

Yorumlar (0)

Soru Cevap

6423