Markalar Sosyal Medyayı Nasıl Kullanmalıdır ?

Markalar Sosyal Medyayı Nasıl Kullanmalıdır ?

Markalar sosyal medyayı nasıl kullanmalı markalar, sosyal medyaya ayırdığı bütçeler artarken, ayrılan bütçelerden her zaman verimli sonuçlar elde edilemeyebilir. Bu durumun nedeni çoğunlukla, markaların sosyal medyayı nasıl kullanması gerektiğini bilmediğinden kaynaklanmaktadır. Maalesef markaların sosyal medyada yaptıkları hata sıkça karşımıza çıkmakta.

Markalar sosyal medyada varlık gösterdiği sürece tüketicinin, her zaman yanında olarak marka algısını güçlendirmekte ve müşteri sadakatini artırmakta ancak markalar sosyal medyayı nasıl kullanmalı ve nelere dikkat etmelidir?

 

-Hedef Kitlenize Hitap Edin

Kimlere hitap ediyoruz, hedef kitlemiz kimler, bu soruların cevabını bulmalıyız. Hedef kitlemizi belirledikten sonra sosyal medya ağlarını iyi seçmeliyiz. Örneğin bir bebek giyim ürünü pazarlıyor isek ve hedef kitlemizi kadınlar ya da anneler olarak seçmek iysek onların vakit geçirdiği paylaşım ağlarını hedef almalı ve buralarda kendimizi göstermeliyiz. Örneğin bu anneler Instagram ya da Facebook’u sıkça kullanıyorsa buralarda paylaşımlarımızı ona göre yapmaya özen göstermeliyiz, örneğin bu hedef kitlenin Twitter kullanmadıklarını saptarsak yoğunluğumuzu onların bizi takip edebilecekleri mecralara kaydırmalıyız. Çabamız bizi takip etmeleri değil ürünümüzü onlara ulaştırmanın yanı sıra marka bilinirliğimizi arttırmak.

 

-Görsele Daha Fazla Yer Verin

Görsellik Önemlidir! İnsanların sosyal ağlarda zaman geçirirken yazılar yerine görsellere daha çok önem verdiğini biliyoruz. Günümüzde sosyal medyada en çok görseller dikkat çekiyor. Bir görsel paylaşımla tükeciyi kendinizi çekebilir ve etkileşim artırabilirsiniz. Bu nedenle markanızı tanıtan görseller kullanmalısınız. Dolayısı ile daha az yazı, fazla görsel kullanmak önemlidir. Kullanıcıların dikkatini çekeceğimiz görseller kullanmak sosyal ağlarda ki rolümüzü oldukça güçlendirecektir. Sadece fotoğraf, video çekimiyle yetinmemeliyiz viral video çekmeli ya da yarışmalar düzenleyebilirsiniz. Örneğin markamız adına bir yarışma düzenleyip herkesin fotoğraf paylaşmasını istediğimizi düşünelim; bu sayede ürünü kazanmak için sosyal medyada fotoğraf paylaşan ve bu fotoğrafları gören herkes az çok markanızı tanıyacak ve markanız diğer markalardan ayrılmış, tanınırlığı artacaktır.

 

-İletişimin Önemi

Bizi takip eden müşterilerimiz ile sürekli iletişim halinde olmamız gerekir. Müşterilerimize vermiş olduğumuz bir ürün veya hizmeti memnuniyetini sorunlarını öğrenmek veya çözmek için iletişim halinde olmak ve sosyal medya ağlarını kullanmak oldukça önemlidir.

İletişimin parçası olan sosyal medya paylaşımları bu doğrultu da oldukça önemli müşterilerimiz için eğlenceli paylaşımlar, anket hazırlayarak dikkatlerini çekmeliyiz. İçerik paylaşımları sıkıcı bir dil kullanmaktansa soru cevap “biz böyle düşündük siz nasıl düşünüyorsunuz” gibi veya müşterimizi düşündüğümüz “sizin için hazırladığımız gibi cümleler kullanmalıyız.


-Müşterilerinize Geri Dönüş Yapın

Müşterilerin markanız dan memnun olması, markanızın beğeni toplaması için müşterilere yaptığınız geri bildirimler oldukça önemlidir. Bu geri dönüşler markanızın müşteri memnuniyetini arttırır. Bu sayede sosyal medya hesaplarınızda etkileşimi artırır.


-Rakip Analizi Yapmak

Rakipleriniz sosyal medyayı nasıl kullanıyor, müşteri için ne gibi kampanyalar düzenliyor, müşteriyi nasıl kazanıyor. Bunları tespit ederek markanızın sosyal medyada ki eksikleri tespit edilebilir. Bu tespitlerinizi kendini markanıza uygun olarak kullanabilirsiniz.

Yorumlar (0)

Soru Cevap

1876