Web Tasarım I İnternet Reklamcılığı I SEO I KUR SİSTEM
İnternet Arama Motorları
İnternet arama motorları hemen hemen aynı şekilde çalışır. En popüler arama motorları hangileridir ?

İnternet Arama Motorları

İnternet arama motorları hemen hemen aynı şekilde çalışır. Arama motoru internet üzerinde bulunan içeriği aramak için kullanılan bir mekanizmadır ve üç bileşenden oluşur. Bunlar; Web robotu, arama indeksi ve kullanıcı arabirimidir. Ancak arama sonuçları genellikle sık tıklanan internet sayfalarından oluşan bir liste olarak verilmektedir.


En popüler arama motarları ;


Google

İnternet arama motoru Google, dünyada en çok kullanılan arama motorudur. Hergün milyarlarca aramayı işler. Google'ın arama motoru 123 dilde mevcuttur. Bu arama motoru kullanıcılarından bilgi toplar ve arama motoru sonuç sayfasına özellikler eklemek için kullanır. Google, küresel arama motoru paarının yaklaşık % 90'ını kontrol eder.


Bing

Bing internet arama motoru, Microsoft'un arama motorudur. Daha önceki arama motorlarından kökleri vardır. MSN Search, Windows Live Search ve Live Search. Bing, Google'ın % 64'ü ve Yaho'nun % 12'si ile kıyaslanırsa ikinci büyük motorudur.


Yaho

Yahoo ana sayfası olan Yahoo.com günde 7 milyar sayfa gösterimi yapmaktadır. Özellikle bir dönem dünya çapında popüler olan Yahoo Messenger, özellikle ABD'de yaygın olarak kullanılmaya devam etmektedir. Yahoo! Movie ve Yahoo! Music şu anda dünyanın en büyük belgeliğini ve altyapısını oluşturmaktadır.


Baidu

İnternet arama motoru Baidu, Google'ın arkasındaki dünyanın büyük ikinci arama motorudur. Aynı zamanda Çin pazarındaki en büyük arama motorudur ve bu pazarın % 75'ini elinde tutmaktadır.


Yandex

Yandex internet arama motoru, 1977 yılında başlatılan Rus arama motorudur. Ana web dizininden ve tek bir sayfada haberler, alışveriş, bloglar, resimler ve videolar dahil olmak üzere özel bilgi kaynaklarından sonuçlar sunar.

Yorumlar (0)

Soru Cevap

7049


Tüm Dünya Kullanıcılarına Hitap Eden Teknoloji
Yararlanmak istiyorsanız hemen arayın.