İnfluencer Pazarlama
Bir ürünün sosyal medya üzerinde fenomen olan isimler tarafından doğrudan takipçilerine tanıtılması ve deneyimlerinin aktarılmasına influencer denir.

İnfluencer Pazarlama

Bir ürünün sosyal medya üzerinde fenomen olan isimler tarafından doğrudan takipçilerine tanıtılması ve deneyimlerinin aktarılmasına influencer denir.

 

Yani Youtube, Twitter, Instagram, Twitch gibi platformlarda fenomen olan isimlerin bir ürün ya da markanın tanıtım reklamını kendi sayfası üzerinden yapması bir Influencer çalışmasıdır. Influencer, sosyal medyanın hızlı yükselişi ve fenomen isimlerin takipçi kitlesinin artması ile marka ve şirketler tarafından oldukça tercih edilen bir pazarlama modeli otercih edilmektedir.


Peki, influencer marketing ya da diğer bir ifade ile influencer pazarlama modelini marka ve şirketler neden tercih ediyor? Influencer modelinin tercih edilme nedenlerinin başında reklam bütçeleri yer almaktadır. Reklam bütçeleri televizyon, bilboard ve benzeri ortamlarda oldukça maliyetlidir. Ancak sosyal medya fenomenleri tarafından gerçekleştirilen reklam çalışmaları çok daha düşük maliyetler ile yapılmaktadır. Influencer çalışması yaptıracak marka tanıtımının yapılacağı ürün için doğru fenomeni tercih etmelidir. Cünkü doğru seçilen fenomen ürünün tanıtımını ilgili müşteri kitlesine tanıtabilir. Bu durum da birçok firmanın influencer pazarlama modelini tercih etme sebebidir. Birkaç gün önce takip ettiğim bir fenomenin yapmış olduğu börek reklam tanıtım videosu dikkatimi çekmiş ve firmayı araştırmıştım. Firmanın aynı anda birçok sahada reklam çalışması yaptığını farkettim. Ancak ben takip ettiğim fenomenin videosunu izlemeseydim kim bilir ne zaman o güüzel börekten haberim olacaktı.

Yorumlar (0)

Soru Cevap

531


Tüm Dünya Kullanıcılarına Hitap Eden Teknoloji
Yararlanmak istiyorsanız hemen arayın.