E-ticaret Sitesi Kazanç Unsurları
Bir e-ticaret sitesi çevrimiçi bir mağaza kullanıyorsanız göz önünde bulundurmanız gereken birkaç önemli unsur var.

E-ticaret Sitesi Kazanç Unsurları

Bir e-ticaret sitesi çevrimiçi bir mağaza kullanıyorsanız göz önünde bulundurmanız gereken birkaç önemli unsur var.

İnternet kullanımının artması, kullanıcı alışkanlıklarının değişmesi e ticaret sitelerine ihtiyacı doğurmuş, ödeme sistemlerinin zamanla güvenli hale gelmesi ise e ticaret sektörünün güçlenmesine neden olmuştur. E-ticaret siteniz sizi rakiplerinizden bir adım önde tutmalıdır. Peki, bir adım öne çıkmak için ne yapmalısınız?

-Site Yapısı

Sitenizin menü yapısını ve kategorilerinin tasarımı oldukça önemlidir. Herşeyden önce kullanım kolaylığı sağlamanız gerekir. Kullanımı zor bir sitede kim vakit harcamak ister ki ? Kullanıcılar sitenizde, sayfalar arasında rahatlıkla evlerinde gibi dolaşabilmeli :) aradıkları ürünü bulmakta mucize arar gibi zorlamamalıdır. Sitenizin kategorilerini bu doğrultuda oluşturmalısınız. Sayfanın en altında site haritanıza yer vererek, ziyaretçilerinize aradıklarını bulmalarında bir alternatif sunmuş olursunuz. Tabi bu da size kazanım sağlar.

-Tasarım

E-ticaret sitesi tasarımında dikkat dağıtacak derecede çok renkli olmaktan uzak durun. Böyle bir durumda uğrayan ziyaretçileriniz rengi belli değil diyip kaçabilirler. E-ticaret sitenizi bir vitrin gibi düşünmelisiniz. İlk izlenim her zaman görsellikle başlar. Ana sayfanın tasarımı sade olmalı, ürün ve kampanyalarınıza çekici bir şekilde burada yer vermelisiniz. Bu sayfa eğer ilgi çekici şekilde tasarlanırsa ziyaretçinizde merak uyandırır ve kapıdan içeriye girer. Ancak yapılan araştırmalara göre her 10 müşteriden sadece 2’si ya da 3’ünün ödeme işlemini tamamladığı ve geri kalan büyük kısmın, alışverişin herhangi bir noktasında e-ticaret sitesini terk ettiğini ortaya koyuyor. Bu durumda ziyaretçinizi kaybetmeniz büyük bir olasılık. Ödeme sistemlerinin yeterliliği kadar sayfa tasarımı da önemlidir. Müşteriyi kaybetmemek için hem sitenin ana sayfası hem de ödeme sayfasında müşteriyi memnun etmemelisiniz.

 

-Satışa Teşvik

Kullanıcılarınız ihtiyaç duyduğu ürünü kolay bulması gerektiği gibi ürününü satın alma işlemini de kolaylıkla yapabilmeli, Müşteriniz, e-ticaret sitenizdeki istediği bir ürünü kaç adımda satın alabiliyor? Ürünü 4-5 adım sonrasına yönlendiren e-ticaret sitesi müşterinin memnniyeti sağlar mı ? Satın alma adımlarını mümkün oldukça azaltmalısınız. Bu satış sayfasına gelen ziyaretçi sayınızı artırır. Ayrıca ödeme seçeneklerini fazla tutmanız size geniş bir hedef kitlesi kazandırır.


 


 


 

Yorumlar (0)

Soru Cevap

7221


Tüm Dünya Kullanıcılarına Hitap Eden Teknoloji
Yararlanmak istiyorsanız hemen arayın.