Web Tasarım I İnternet Reklamcılığı I SEO I KUR SİSTEM
Backlink Neden Önemlidir ?
Backlink, bir web sitesinin başka bir web sitesinden aldığı bağlantıdır. Geri bağlantılar, bir web sitesinin arama motoru sonuçlarındaki üstünlüğü üzerinde büyük bir etki yapar.

Backlink Neden Önemlidir ?

Backlink, bir web sitesinin başka bir web sitesinden aldığı bağlantıdır. Geri bağlantılar, bir web sitesinin arama motoru sonuçlarındaki üstünlüğü üzerinde büyük bir etki yapar. Bu nedenle, bir web sitesinin SEO sıralamasını geliştirmek için çok faydalı oldukları düşünülmektedir.

Arama motorları, arama sonuçlarını görüntülemek için birden fazla faktör kullanarak sıralamaları hesaplar. Geri bağlantılar doğal olmalı, bu bir web sitesinin geri bağlantılar oluşturmak için yapay yollar kullanmaması gerektiği anlamına gelir. Bağlantıların kalitesi, miktardan çok daha önemlidir. Geri bağlantıların önemi nedeniyle, geri bağlantı almak için web sitesi sahiplerinin izlediği birçok kötü uygulama vardır. Bu kötü uygulamaların bazıları şunlardır: geri bağlantı satın almak, bağlantı ağlarını değiştirmek, geri bağlantı satmak, vb. Bu uygulamaların çoğu arama motorları tarafından önerilmemektedir. Geçmişte, geri bağlantılar bir web sayfasının sıralaması için ana ölçüttü. Çok fazla geri bağlantı içeren bir sayfa, Google dahil olmak üzere tüm büyük arama motorlarında daha üst sıralarda yer alma eğilimindedir. Bu hala büyük ölçüde geçerli olmaktadır.

Backlinklerin Siteme Etkisini Nasıl Ölçerim ?

Backlinlerin neler olduğunu, yani size kimlerin link verdiğini bulmanıza yarayan yüzlerce araç var. En önemlisi ve ücretsiz olanı Google Search Analtics. Bu aracı kullanarak size link vermiş olan siteleri görmeniz mümkün. Ancak daha önemlisi bu linkerin size olan katkısı... Yani PR değerine benzer bir algoritma ile tüm bu linklerin katkılarının hesaplanması ve size olan tahmini katkı puanının hesaplanması.

Backlink inşaası SEO'da çok önemli bir konudur. Bu nedenle yanlış yapıldığında, siteye yarar yerine zarar getirebilir ve düşmenize neden olabilir. Bu konuda dikkat etmeniz gerekenler ;

-Kaliteli sitelerden backlink almalısınız. Eğer kalitesiz sitelerden backlink alırsanız bu sizi olumsuz etkileyebilir. Bunun için yapmanız gereken şey, link almadan önce link alacağınız sitenin majestic ve MOZ puanlarına bakmanız. Genelde kendi sitenizin puanlarından daha yüksek puana sahip sitelerden link almanızı öneriyoruz.

-Sizle aynı konuya sahip sitelerden veya yakın olanlardan link almaya çalışın.

-Link alış biçiminizde önemli. Alacağınız link bir makale içerisinde geçen bir kelimeden link şeklinde olmalı. Sitelerin footer (en alt) kısmında yer alan linkler, genellikle ücretli link olarak algılanır.

-Hedef anahtar kelimenizden çapalama (link verme) yapmaya gayret edin.

-Oluşturulan backlinkleri mümkün oldukça ilgili alt sayfalarınıza dağıtmaya çalışın.


 


 


 


 


 


 


 


 

Yorumlar (0)

Soru Cevap

9609


Tüm Dünya Kullanıcılarına Hitap Eden Teknoloji
Yararlanmak istiyorsanız hemen arayın.