Arama Parametreleri

Arama Parametreleri

  İnternet üzerinden bir konu hakkında bilgi almak amacıyla arama motorlarını kullanırız. arama motoru nedir diye soracak olursanız; dünyadaki hemen hemen tüm web sitelerinin listelendiği, kategorilere ayrılmış, aradığımız bilgileri en kısa yoldan ve hızlı bir şekilde ulaşmamızı sağlayan web siteleridir diye özetleyebiliriz. arama motorları çalışma hedefi bakımından aynı olsada çalışma stilleri bakımından bazı farklılıklar içermektedir. örneğin bir web sitesine uygun olan map arama motorlarının birinde sorun yaratmazken bir başka arama motorunda sorun yaratabilmektedir. arama motoru hakkında verdiğimiz bu özet bilgiden sonra yazının yazılma nedeni olan parametrelerden bahsedelim.
   Arama parametreleri, arama motorlarına göre zaman zaman değişkenlik içerse de, tüm arama motorlarında geçerli olan bir kaç parametre vardır. bunlar;
+ parametresi ve anlamına gelmektedir. arama satırına web sayfası yerine web+sayfası yazmamız durumunda arama motoru bize içinde sadece (web sayfası) kelimesi geçen dökümanları listeleyecektir.  Bu dökümanların içinde web kelimesi ortada sayfası kelimesi başta veya sonda olabilir. Bu işimizi biraz daha kolaylaştırmış olacaktır. Ama hala tam aradığımız döküman bu olmayabilir. O zaman da; 
   "" parametresini kullanmalıyız. Yani "web sayfası" yazıp aranmasını istediğimiz zaman, içinde sadece web ve sayfası yanyana geçen dökümanlar listelenecektir. 
- parametresi arama motorunun arama satırına "web sayfası" - eğitim yazarak aramasını istediğimiz zaman, arama motoru, içinde web ve sayfası yanyana bulunan ama eğitim kelimesi içermeyen tüm dökümanları listeleyecektir. 
~ bu parametreyi kullanarak aramak istediğiniz kelimenin benzerine sahip kelimeler bulunduran web sayfaları listelenecektir. 
= parametresini kullanarak da birim dönüştürme işlemlerini yapabilirsiniz. örneğin 1000GB=?MB gibi bir dönüştürme işlemini parametreler yardımıyla yapabilirsiniz.

Paylaş:
2357