Arama Motoru Pazarlaması
Arama motorunda herhangi bir arama yaptığımızda karşımıza iki sonuç çıkmaktadır. Bunları doğal aramalar ve ücretli aramalar olarak iki grupta toplayabiliriz. İşte burada ücretli aramalar, arama motoru pazarlaması ile karşımıza çıkmaktadır.

Arama Motoru Pazarlaması

Arama Motoru Pazarlaması (SEM), internet sitelerinin, arama motoru sonuç sayfalarındaki görünürlüğünü artırarak tanıtım yapan internet pazarlama yöntemleridir. Arama motorunda herhangi bir arama yaptığımızda karşımıza iki sonuç çıkmaktadır. Bunları doğal aramalar ve ücretli aramalar olarak iki grupta toplayabiliriz. İşte burada ücretli aramalar, arama motoru pazarlaması ile karşımıza çıkmaktadır.


Arama motoru pazarlaması (Search Engine Marketing) kısaltılması olan SEM, Google, Yandex, Bing gibi arama motorlarında yapılan aramalar sonucunda, web sitenizi ve ya ürününüzü hedeflediğiniz kitlelere ulaştırma imkanı sağlayan ücretli reklam faaliyetleridir. Arama motoru pazarlaması için seçebileceğiniz bir kaç alternatif bulunmaktadır. Ancak seçim yapmadan önce hangi arama motorunun daha yüksek oranda kullanıldığını bilmeniz gerekiyor. Bu sonuçla arama motoru pazarlama stratejinizi oluşturabilirsiniz. Google arama motoru pazarlamasında Adwords'u sunarken Yandex kullanıcılarına Direct'i sunmuştur. Bing ise Bing.ads hizmetini kullanıcılarına sağlamaktadır. Peki, neden arama motoru pazarlaması ?


Neden Arama Motoru Pazarlamacılığı

Siteniz, ürün veya hizmetinizi, sosyal medya üzerinde ve diğer işlemler ile tanıtıyor olabilirsiniz. Fakat sadece bunları yapmak reklam geliri elde etmenizi ya da satış odaklı çalışmalarınızı arttırmak gibi ihtiyaçlarınızı karşılamaya yetmez bu yüksek trafiği ancak arama motoru pazarlaması ile çözebilirsiniz. Çok büyük bir kitle günlük ihtiyaç duyduğu bilgiye arama motorları sayesinde hızlı bir şekilde ulaşım sağlamanın faydasını görmekte, tercih etmekte. Kullanıcı sayısı oldukça yüksek olan bu platformda ihtiyacınız olan hedef kitleye ulaşmak arama motoru pazarlaması ile mümkün olacaktır.

Arama Motoru Pazarlamasının Avantajları Nelerdir ?

Arama Motoru Pazarlaması yönetmesi kolay olan bir platform olmakla beraber size anlık trafik sağlamaktadır.

-Sitenizin görünürlüğünü arttırarak marka bilinci oluşturabilirsiniz.

-Düşük maliyetlerle hedef kitlenize ulaşmanızı sağlar.

-Reklamlarınızın yönetimi sizin elinizde olduğu için istediğiniz zaman üzerinde değişiklikler yapabilirsiniz.

-Harcamış olduğunuz reklam maliyetini analiz ederek karlılık, reklam etkinliği ve analizi gibi birçok veriyi elde etmiş olursunuz.

-Hangi arama sonuçlarında görüneceğinizi belirleyeceğiniz anahtar kelimeler ile siz karar vermiş olursunuz.


 


 

Yorumlar (0)

Soru Cevap

4565


Tüm Dünya Kullanıcılarına Hitap Eden Teknoloji
Yararlanmak istiyorsanız hemen arayın.