Arama Motoru Nedir ? Arama Motoru Nasıl Çalışır ?

Arama Motoru Nedir ? Arama Motoru Nasıl Çalışır ?

Arama motoru denilince hiç şüphesiz akla hemen Google gelmektedir. Bunun nedeni Google 'nin çalışma prensibi olarak daha profesyonel bir algoritmaya sahip olmasıdır. Peki arama motoru nedir ? Arama motoru nasıl çalışır ? İnternette gezinirken arama yaptığınızda Google'nin sonuçları size nasıl sunduğunu hiç merak ettiniz mi ? Ya da bir şirket sahibisiniz Google arama motorlarında çıkmak için ne yapmanız gerektiğini biliyor musunuz ? Ee artık marka, imaj, pazar herşey dijital platformlarda bilmek gerekir. Bu konuda yazılmış bir çok içerik hatta güzel içerikler de mevcut. Ancak ben çok daha basit ve kısa bir şekilde sizler için bu soruların cevaplarına yer vermek istedim.

Arama Motoru Nedir ?

Herhangi bir şey hakkında bilgi sahibi olmak için ya da başka bir çok nedenle internet üzerinde aramak için kullanılan mekanizmaya arama motoru denilir. Arama motoru üç bileşenden oluşur.

-Web Robotu

-Arama İndeksi

-Kullanıcı Arabirimi


Arama Mottoru Nasıl Çalışır / Örümcek Ağı

Web crawler, crawler sürünmek anlamına gelmektedir. Bu yüzden bir örümcek gibi düşünebiliriz. Bu örümceklerin işi siteleri bulmaktır. Arama motorlarının kullandığı ve yeni sayfaları keşfe çıkarlar. Bu keşfi ise linkleri takip ederek yaparlar. Şimdi bir ayakkabıya ihtiyacınız olduğunu varsayalım arama motoruna ayakkabı yazdığınızda bu örümcekler web sitelerini gezerek içindeki tüm sayfaları ve linkleri bulur ve webdeki tüm dökümanları ağına toplayarak kendi veri hazinesini oluşturur. Daha sonra Google arama motoru için aranabilir bir içerik listesi haline getirir. Yani indeksler ve sonuç olarak size kendi sevdiği ayakkabı sonuçlarını çıkar. Peki bu örümcek neleri, kimi sever.

 

Arama Botları İndekleme Stratejisi

Bir insanı içi ve dışı güzel olunca severiz değil mi? Web Crawler, yani arama botları web sitesinin ana sayfasından bütün kategori sayfalarına kadar hepsinde aynı özeni ve güzelliği arar. Benzersiz, ilgi uyandıran, alakalı içerikler, çünkü onun işi en faydalı şeyleri bulup göstermektir.

Arama motoru botları bir web sitesini ziyaret ettiğinde;

  • Web sayfasının yapısı

  • İçeriğin yapısı / orijinalliği / kelime sayısı

  • Diğer sayfalara giden ve diğer sayfalardan gelen link bağlantıları

  • Anahtar kelimenin sıklığı

Bütün arama motorunun sunduğu farklı seçeneklerde alışveriş, görsel haberler vs arama botları bu şekilde çalışmaktadır.


 

Yorumlar (0)

Soru Cevap

7429