Arama Motoru Nedir

Arama Motoru Nedir


   İnternet üzerinde binlerce arama motoru bulunmaktadır. bir kısmı kendi alanında web sitelerini listelerken bir kısmı ise yerel alanda hizmet vermektedir. bazı arama motorları dünya üzerinde bulunan tüm web sitelerinin listesini önümüze dökmektedir. peki bu arama motoru ne anlama gelmektedir? Arama motoru (search engine), dünyadaki hemen hemen tüm web sitelerinin listelendiği, kategorilere ayrılmış, aradığımız bilgileri en kısa yoldan ve hızlı bir şekilde ulaşmamızı sağlayan web siteleridir. 
   Arama motorları 3 temel parçadan meydana gelmektedir;

  • SPİDER: İlki "spider,bot,ant" gibi isimlere sahip olan programlar. Bu programlar interneti dolaşıp sayfaları tespit edip veritabanlarına kaydederler. 
  • VERİTABANI: spiderlerin sayfaları ziyaret ettiğini söylemiştir. ziyaretler sırasında web sayfasıyla alakalı bilgilerin her sayfasının kopyası burada saklanmaktadır. sayfada yapacağınız değişiklikler, spider tekrar uğrayıncaya kadar arama motorunda yer almayacaktır.  spider uğrayana kadar arama yapıldığında sayfanızın veritabanındaki son haline göre değerlendirilerek sıralanır. bu yüzden kullanıcı arama yaptığında karşısna ölü linkler ve farklı içeriklerle karşılaşabilmektedir. "Önbellekten oku" komutuyla kayıtlı sayfanın Google'un veritabanındaki halini görebilirsiniz.
  • SIRALAMA MEKANIZMASI: bu sıraa yer alan sıralama mekanızması kullanıcıların yaptıkları aramaya göre en uygun sıralamayı yapmaya çalışmaktadır.her arama motorunda parçalar faklı çalışmakta olup bazı arama motorlarında sayfanızda kullanacağınız frame, image ve map kullanmanız sorunla karşılaşmanıza neden olabilmektedir ve bazı arama motorları veritabanına alt tag larını kaydetmeyebilir.

   Arama motorlarının amacı kullanıcıya en iyi hizmeti sunabilmek ve aradığı ürün ya da bilgi hakkında güncel verileri sunmaktır. bundandır ki arama motorlarında üst sıralarda yer alabilmek için kodlarınızı arama motoru ile uyumlu hale getirmeniz ve sitenizi sürekli optimize etmeniz gerekmektedir.

Paylaş:
6162