Arama Motorlarının Geçmişi
Arama motorları dendiğinde ilk akla gelen Google olmakta. Konuyla ilgisi olmayan çoğu insan google'dan önceki arama motorlarını pek bilmez. Bu yazımızda arama motorlarının geçimişi ile ilgili merak edilenlere yer verdik.

Arama Motorlarının Geçmişi

Arama motorları dendiğinde ilk akla gelen Google olmakta. Konuyla ilgisi olmayan çoğu insan google'dan önceki arama motorlarını pek bilmez. Sanki kendinden öncekileri unuturdu gibi. Her ne kadar google arama motoru kullanıcı sayısı fazla olsa da kendisinden sonra gelen Bing, Yahoo, Yandex vb arama motorlarının da aktif kullanıcıları bulunmakta. Bu yazımızda arama motorlarının geçimişi ile ilgili merak edilenlere yer verdik.


Hayatımızda önemli bir yer edinen arama motorlarına, internette gezinirken, akıllı telefonlarımızda ya da yön bulmak için kullandığımız navigasyonlarda kısacası  gün içerisindeher yerde çok sık kullanır durumdayız. Peki arama motorlarının nasıl geliştiğine bakalım. Bunun için 30 yıl kadar öncesine gitmek gerekir.  


-İlk arama motoru ne aman geliştirildi ? 1990 yılında kiminin ilk kez duyduğu Archie ilk arama motoru olarak karşımıza çıkıyor. İlk arama motoru algoritması günümüzdeki arama motoru yapısından çok farklı günümüz gelişimi ile bir kıyaslama yaparsak örneğin şuan bilgisayarımızda yaptığımız dosya araması gibi dosya arama üzerine kurgulanmıştı. Google'yi düşününce bir an eee nerden nereye diyor insan değil mi ? Tabi o zaman google kadar önemliydi.


-1991 yılında Archie sistemi ile çalışan Veronica ve Jughead arama motorları dünyasına katıldılar.

-1993’te Matthew Gray, Wandex isimli indeks adı oluşturmak için kullanılan ilk internet botunu üretti. Wanderer olarak da adlandırılan World Wide Web Wanderer, ilk olarak World Wide Web'in boyutunu ölçmek için ilk olarak 1993 Haziran ayında dağıtılan Perl tabanlı bir web tarayıcısıydı.

-1993’ün sonlarında internet botu olmayan Aliweb, öncekiler farklı amaçlarla yapıldığı veya kelimenin tam anlamıyla sadece indeksleyicileri olduğu için dosya dışında web sitelerinin verilerini kullanarak çalışan, ilk arama motoru olarak tarihteki yerini aldı

-1994 yılın sonlarında ise web sayfalarını bulmak amacıyla kendi içerisinde dizin oluşturan ve tasarlanan sorgu programına arayüz ve bir web formu olarak kullanılabilen JumpStation arama motoru oluşturuldu. Bir ilk olan “tam metin”(full text) tarayıcı arama motoru olan WebCrawler, ticari manada ilk pazarlanan Lycos arama motoru saflarında yerini aldı. Sonrasında Megallan, Excite, Infoseek ve AltaVista gibi pek çok arama motoru ile tanıştık.

-1995’te ise şimdiye kadar olan arama motorlarının arasından sıyrılıp popüler hale gelen Yahoo web sayfalarını bulmanın en popüler yolu olmuştu.

-1996, Şimdilerde Google’dan sonra hayatımızda ufak da olsa yer alan Yandex (Yet Another Index) ise 1996 yılında kurulmuştur.

-1998, Hayatımızda önemli etkilere sahip olan Google ise 1998’de kuruldu, Google Search’ün hayata geçmesi ise 1999 yılında gerçekleşti.

-2009, Şimdilerde Bing olarak bildiğimiz Microsoft’un arama motoru ise 2009’da “Kumo” adıyla tanıtılmıştı.


 


 


 


 


 


 


 

Yorumlar (0)

Soru Cevap

4647


Tüm Dünya Kullanıcılarına Hitap Eden Teknoloji
Yararlanmak istiyorsanız hemen arayın.