Anahtar Kelime Listesi Nasıl Oluşturulur ?
Doğru anahtar kelimeleri belirlemek daha fazla kullanıcı kitlesine ulaşmak için çok önemlidir. Bir kullanıcı olarak değerlendirmeli ve anahtar kelimeyi bu doğrultuda belirlemelisiniz. Peki, diğer adımlara da bakarak anahtar kelime listesi nasıl oluşturul

Anahtar Kelime Listesi Nasıl Oluşturulur ?

Doğru anahtar kelimeleri belirlemek daha fazla kullanıcı kitlesine ulaşmak için çok önemlidir. Bunun için herşeyden önce bir kullanıcı olarak değerlendirmeli ve anahtar kelimeyi bu doğrultuda belirlemelisiniz. Bu sizin anahtar kelime tercihinizde ilk adımınız olacaktır. Peki, diğer adımlara da bakarak anahtar kelime listesi nasıl oluşturulur ?

Doğru belirleyeceğiniz anahtar kelimesi kalite puanınıza etki eder. Doğru anahtar kelimeleriniz konu ile ne kadar ilgiliise kalite puanınızda o kadar yüksek olur. Unutmamanız gereken hedef kitlenizin reklamlarınıza, ürünlerinize, hizmetinize ulaşabilmesi ancak belirleyeceğiniz bu anahtar kelimelerle mümkündür. Ayrıca yüksek kalite puanınız düşük maliyet ile üst sıralarda yer almanızı sağlar. Bu da dijital pazarlama için oldukça önemlidir.


Anahtar kelime araştırması yaparken, insanların yaptıkları ortak bir hata, listeyi çok dar tutmak. Örnek verecek olursak biraz da gerçeklik payı da olacaksa artık yaza giriyoruz ve ben biraz kilo vermeliyim. Kilo vermek için bir web sitesi yapmak istediğimi düşünelim. İlk adımım Google Adwords Anahtar Kelime Aracı kullanmak ve ‘kilo kaybı’ yazmak yerine kısa süreli bir beyin fırtınası ile

Kilo vermek

Yağ yakmak

Yağ kaybı

Diyet ve

Ağırlık yönetimi gibi ek ifadelere yer vermem dar, derin bir listeye odaklanmak yerine beni hazırlayacağım web sitemin konusuna daha çok yaklaştırmış olacak. Geniş bir listeniz olduğunda, favori anahtar kelime önerme aracınızı kullanın ve alakalı diğer anahtar kelimeleri bulmak için daha derinlere inin. Bu, hem SEO hem de PPC kampanyaları için göz önünde bulundurulacak kapsamlı bir anahtar kelime listesi oluşturur.


Geniş liste için fikir almak ve genişlemenin birkaç yolu: Ana terimlerinizin eş anlamlılarını bulmalısınız. Google AdWords Anahtar Kelime Aracını kullanabilirsiniz. İlk öneri listesinin altında, başka bir ‘Dikkat edilecek diğer anahtar kelimeler’ listesini bulacaksınız. Wordtracker.com, anahtar kelime önerileri sunan kullanışlı bir araçtır. Hedefledikleri anahtar kelimeleri ayırt etmek için başlıklarına, meta etiketlerine ve içeriğine bakın. Kategoriler, markalar ve sattığınız veya tanıttığınız ürünlerin diğer sınıflandırmalarının listesini yapın. Sitenizde belirli bir ürün veya markayı arayanlar, zaten daha nitelikli ziyaretçilerdir.

Anahtar kelime araştırmalarınızdan en iyi şekilde yararlanın geniş bir anahtar kelime listesi geliştirip daha derine inerek, seçeceğiniz geniş bir listeye sahip olacaksınız. Ancak fazla genişlememeli, düşündüğünüz herhangi bir anahtar kelimenin sitenizin konusu ile alakalı olduğundan emin olmalısınız. Eğer ilgili değilse, listeden çıkarın! İşlemi tekrarladığınızda, askıya alınacaksınız. Anahtar kelime araştırma, çevrimiçi pazarlamadaki en kritik görevlerden biri olduğundan, araştırma becerilerinizi mükemmelleştirmek için birçok şansınız olacaktır.

Yorumlar (0)

Soru Cevap

8115


Tüm Dünya Kullanıcılarına Hitap Eden Teknoloji
Yararlanmak istiyorsanız hemen arayın.